Според еволюционната теория всеки жив вид се променя, за да оцелее в променящите се природни условия. Настоящото глобално затопляне не прави изключение, пише египетското издание Sasapost, цитирано от Российская газета.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Климатичните изменения и глобалното затопляне са ускорили темповете на адаптация на животните, обяснява Сара Райдинг, един от авторите на изследването със заглавие „Затоплянето на климата кара животните да „сменят облика си“. Тя дава за пример размера на клюновете на някои видове австралийски папагали, който се е увеличил с 10% от 1871 година. Също биолозите са фиксирали изменения при европейските мишки и маскираните землеройки – при тях са се уголемили крайниците и други части на тялото.
Що се отнася до хората, то при нас поради затоплянето ще се увеличава изработката на меланин – пигмент, който „отговаря“ за цвета на кожата, косите и очите. В бъдеще той ще става повече, а това означава, че и външността на хората ще става по-мургава.
Според изследването на Кеймбриджкия университет, цитирано от египетското издание, климатът ще промени също и размерите на тялото и мозъка на човека. Според анализа на фосили от цял свят средният размер на човешкото тяло и мозък постоянно се колебае – студът е увеличавал техните размери, а топлината – напротив, намалявала ги е.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Изследователите смятат, че поради настоящото глобално затопляне тялото и мозъкът на човека отново ще се смалят. Освен това в Кеймбриджкия университет са на мнение, че хората ще се сблъскат с проблеми на паметта, речта, трудности в обучението и снижаване на мозъчното кръвообращение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?