Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Климатичните промени са тук: Юли 2023 г. е бил най-горещият от 120 хил. години насам

02 август 2023, 13:55 часа • 4958 прочитания

Изминалият юли 2023 г. ще бъде запомнен с тревожен рекорд. Според учените това е бил най-горещият юли от 120 хиляди години насам. Експертите са категорични, че екстремните горещини са предизвикани от човешката дейност и най-вече заради изгарянето на изкопаемите горива.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

Максимални стойности

Още с първите си дни юли 2023 г. показа, че е готов да чупи рекорди. 6 юли стана най-горещият ден на планетата в историята на наблюденията. Според климатичната служба на ЕС Copernicus Climate Change Service тогава са били регистрирани 23 рекорда за дневна температура. Едновременно в няколко региона на Северното полукълбо бяха установени изпепеляващи горещи вълни, съобщи ВВС.

Още: WWA: Промените в климата са причина за горещините в Европа и по света

По предварителни данни на учените средната температура на планетата в първите 25 дни на юли е била 16,95 °С. До този момент най-високите стойности са били измерени през 2019 година, когато са били регистрирани - 16,63°С.

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

климат горещини

Снимка: iStock

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Според Карстен Хауштайн от университета в Лайпциг юли 2023 г. ще бъде с от 1,3 до 1,7 градуса по-топъл, отколкото средният юли от епохата, когато човечеството все още не е използвало изкопаеми горива

Още: Мецола: Екстремното време показва, че трябва да се справим с изменението на климата

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

"Това ще бъде не само най-топлият юли, но и най-топлият месец въобще спрямо средната температура на планетата. За да се открият в историята подобни условия на планетата ни ще трябва да се погледне хиляди, дори десетки хиляди години назад", пояснява ученият.

Как се изчислява средната световна температура

Средната световна температура се изчислява, като се залагат данни от множество метеорологични станции в компютърна програма, която ги анализира и създава обща температурна карта - тя обхваща данни за целия свят, а не само районите с метеостанции.

Според учените за последен път климатът на планетата е бил толкова горещ преди около 120 хиляди години, когато нивото на световния океан е било с осем метра по-високо, а в Северна Европа са живели хипопотами.

Още: Папата се разтревожи за климата след екстремните жеги

От какво са предизвикани рекордите

Експертите са категорични, че главната причина за затоплянето са парниковите газове, които се натрупват в атмосферата в резултат на масовото горене на изкопаеми горива.

"Екстремното време, което засегна милиони хора през този юли, за съжаление е проява на суровата реалност на климатичните промени и намек за това какво ни очаква в бъдеще. Днес, както никога преди е очевидна необходимостта спешно да се намали обемът на отделяните парникови газове. Защитата на климата не е лукс, а необходимост", коментира генералният секретар на Световната метеорологична организация Петтери Таалас.

Още: В Германия поискаха да се въведе сиеста като в Южна Европа

Снимка: iStock

И това няма да е последният рекорд

Според учените температурният рекорд от юли 2023 г. няма да е последният. Върху ефекта от парниковите газове се наслагва Ел Ниньо - периодичното повишаване на температурата на водата в Източната част от Тихия океан. То ще нагрее атмосферата още повече и вероятно 2023 г. и 2024 г. ще станат най-горещите години в историята на наблюденията. 

Други фактори за горещините

Още: Как климатичното затопляне повишава риска от наводнения

Горещите вълни през последните години са предизвикани и от други фактори. До неотдавна в атмосферата имаше относително малко прах от Сахара. Тези прашинки в някаква степен отразяват слънчевата топилна обратно в Космоса и техният недостиг би могъл да има дял в рекордните горещини.

Освен това изригването на подводния вулкан в Тонга през 2022 г. добави в атмосферата пара, която също създава парников ефект. 

До 70% от калифорнийските плажове могат да изчезнат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес