Наличието на кехлибар в Антарктида добавя към нарастващите доказателства, че умерените дъждовни гори са съществували на всеки континент в средата на периода креда.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Ново откритие затвори значителна празнина в глобалната карта на находките на кехлибар: за първи път кехлибар беше открит в Антарктида.
Ледена загадка: Живели ли са праисторически хора в Антарктида?
Това откритие, ръководено от учени от Института „Алфред Вегенер“ (AWI) и TU Bergakademie Freiberg, предлага рядък поглед към праисторическата среда на Антарктика. Той разкрива, че това ледено пространство някога е имало дървета, произвеждащи смола, и буйни, блатисти гори.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Проучването документира този „кехлибар от Пайн Айлънд“, находка от средата на периода креда, датираща от около 90 милиона години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Вековни дървета и умерени гори на Южния полюс
Кехлибарът, открит в залива Пайн Айлънд в морето Амундсен, предоставя уникална снимка на живота в праисторическа Антарктика. Изследователският екип, ръководен от д-р Йохан П. Клагес и д-р Хени Гершел, използвал сондажната платформа MARUM-MeBo70, за да извади ядрото на седимента от близо километър под повърхността на водата.
Кехлибарените фрагменти, макар и малки – всеки около милиметър в диаметър – били пълни с ценна информация, включително микровключвания, които вероятно съдържали кора от древно дърво.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
„Анализираните кехлибарени фрагменти позволяват директна представа за условията на околната среда, които са преобладавали в Западна Антарктика преди 90 милиона години“, обяснява Клагес.
Докато предишните находки на кехлибар в Южното полукълбо са били ограничени до региони като Австралия и Нова Зеландия, кехлибарът от Пайн Айлънд предполага някогашен зелен континент, значително различен от днешния замръзнал пейзаж.
„Целта ни сега е да научим повече за горската екосистема – ако е изгоряла, дали можем да намерим следи от живот, включени в кехлибара. Това откритие позволява едно пътуване до миналото по още един по-пряк начин.“
Изследователите са открили доказателства за патологично отделяне на смола – защитен механизъм, който дърветата използват за защита срещу наранявания, инфекции или горски пожари. Този кехлибар е запазил следи от смола, произведена от дърветата като защитна бариера, което показва, че гората е била изправена пред предизвикателства от паразити или пожари.
Освен това качеството на кехлибара – твърд, прозрачен и до голяма степен непокътнат – предполага, че е бил заровен близо до повърхността на земята, а не надълбоко, където топлината и налягането вероятно биха го разградили.
Кехлибарът от Пайн Айлънд е повече от вълнуваща находка; това е важна част от геоложкия и екологичния пъзел, който реконструира климатичната история на Земята. Наличието на кехлибар в Антарктида добавя към нарастващите доказателства, че умерените дъждовни гори са съществували на всеки континент в средата на периода креда.
"Замръзнал във времето" свят е открит под ледовете на Антарктида
Откритието отваря уникален прозорец към времето, когато буйните гори се простирали на юг до полярните региони, поддържани от много по-топъл глобален климат.
Докато изследователите продължават да изследват тези древни кехлибарени фрагменти, те се надяват да разкрият още тайни от миналото, от разнообразието на горския живот до специфичните събития, като пожари или нашествия от насекоми, които са оформяли този забележителен пейзаж.
Изследването е публикувано в списанието Antarctic Science.