Глобалното затопляне все повече разширява кръга на сферите, в които оказва своето влияние. Освен, че директно влияе върху здравето на хората, то се отразява и негативно като задълбочава неравенството в здравеопазването и стимулира разпространението на кърлежи и паразити, пренасящи болести, в цяла Европа.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Инфекциозни болести
В доклада са разгледани стотици изследвания на здравните последици от изменението на климата в Европа, както и предприетите действия в отговор. Изследователката на връзката между климата и здравето Рейчъл Лоу и нейните колеги са проследили 42 показателя, включително тези за смъртните случаи, свързани с горещините, разпространението на инфекциозни болести и тенденциите в изследванията на здравето и изменението на климата, съобщи Nature.
Още: Доматеният молец - сериозна заплаха за реколтата у нас
"Наистина се нуждаем от драстични действия, които да бъдат предприети от европейските страни, за да помогнем на европейското население, а също и на населението по целия свят, да се предпази от здравните последици от изменението на климата", каза Лоу, която работи в Каталунския институт за научни изследвания в Испания.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Докладът, публикуван миналия месец в Lancet Public Health 1, е вторият - след този, публикуван през 2022 г. - от проучването, наречено "The Lancet Countdown: Здравето и изменението на климата в Европа".
"В доклада се подчертава тревожното нарастване на смъртността и заболеваемостта, свързано с повишаването на температурите, и разпространението на чувствителни към климата заболявания", каза Ана Ракел Нунес, изследовател в областта на здравето и околната среда в Университета на Уоруик, Великобритания.
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Изследователите смятат, че при по-нататъшните проучвания трябва да се използва цялостен подход към връзката между климата и здравето, съобщи БГНЕС.
Още: Преживяхме 12 рекордно топли месеца (ГРАФИКИ)
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
"Не можете да разглеждате всички тези въздействия на изменението на климата върху здравето поотделно", каза Рут Дохърти, изследовател на изменението на климата и здравето в Единбургския университет, Великобритания.
"Наистина трябва да знаем как тези многобройни въздействия се отразяват на населението", допълни Дохърти.
В три графики Nature очертава как по-топлият свят се отразява на здравето и научните изследвания в Европа.
Смъртоносна жега за жените
Още: 6 места, в които може да се спасим от климатичните промени (СНИМКИ)
Лоу и колегите ѝ използват данни за смъртността и температурата, както и предишни данни за това как горещината влияе на смъртността, за да изчислят, че от 2003-2012 г. до 2013-22 г. свързаната с горещината смъртност се е увеличила средно със 17 смъртни случая на 100 000 души годишно в цяла Европа. Увеличението на свързаната с горещините смъртност е по-голямо при жените в сравнение с мъжете.
Снимка: iStock
"Разликите между половете могат да се обяснят с разликите в загубата на топлина от тялото и максималната скорост на потене", твърди Ким ван Даален, който изучава изменението на климата, болестите и неравнопоставеността между половете в Барселона.
Още: Колко горещо ще бъде лятото на 2024 година?
„Жените може също така като цяло да са изложени на по-голям риск от топлинен стрес след овулацията, когато са склонни да имат по-висока телесна температура“, заяви Ван Даален.
Друг фактор, който би могъл да обуслови разликата между половете, е, че жените обикновено достигат по-напреднала възраст от мъжете, а по-възрастните хора по принцип са по-уязвими към свързания с топлината стрес. По-възрастните хора също така е по-вероятно да живеят сами, което ги излага на по-голяма опасност от горещините.
Кърлежи и паразити
По-високите температури позволяват на паразитите, пренасящи болести, да се разпространят в повече региони и стимулират увеличаването на популациите на кърлежите. Един от патогените, които стават все по-разпространени вследствие на изменението на климата, е едноклетъчният паразит Leishmania infantum. Той се предава на хората, когато женските пясъчни мухи (Phlebotomus sp.) се впиват в човешката кожа, за да се хранят с кръв. Паразитът обикновено причинява кожни язви по цялото тяло, които могат да бъдат инвалидизиращи. В екстремни случаи може да причини треска и подуване на далака и черния дроб и да доведе до летален изход.
Още: ЕЦБ ще санкционира банки заради неспазване на климатичните ангажименти
Снимка: iStock
Изследователите смятат, че по-топлите и по-влажни условия в Европа са позволили на пясъчните мухи и пренасяните от тях паразити да се разпространят на север в нови територии. През 2010 г. ареалът им е бил по-широк, отколкото през 2000 г.
"Повишаването на температурите създава по-благоприятни условия за оцеляване и размножаване на пясъчните мухи. По-топлите условия могат също така да ускорят жизнения цикъл на паразитите в пясъчните мухи", каза Ван Даален.
Още: Дълговите плащания на най-уязвимите от климатичната криза страни са скочили двойно
Екипът установи също, че по-високите температури са направили Европа по-подходяща за кърлежите Ixodes ricinus, които могат да пренасят редица заболявания, когато ухапят хора.
"Болестите, пренасяни от кърлежи, като Лаймска болест и кърлежов енцефалит, причиняват симптоми, вариращи от грипоподобно заболяване до тежки неврологични и сърдечносъдови усложнения, които водят до отсъствие от работа, дългосрочна нетрудоспособност и значителни разходи за здравеопазване", заяви Ван Даален.
В по-голямата част от континента I. ricinus намира по-благоприятен климат за хранене и растеж през 2013-22 г., отколкото през 1951-60 г., измерено чрез средния брой месеци в годината, когато температурите са оптимални за младия етап от жизнения му цикъл.
Как климатичните промени влияят върху хората с увреждания