Гъсениците от семейство Erebidae са разпространени по цял свят. Приблизително на пет години настъпва техният „бум“ – раждат се прекалено много гъсеници.
Само по себе си това явление е разглеждано като част от екологичната верига: макар че гъсениците активно ядат листата, самите те предоставят обилна храна за зверове и птици.
Освен това се смяташе, че в годините на усилената им популация водата в езерата става по-чиста: във водата попадат по-малко гниещи листа, които произвеждат азот и въглерод.
Климатичните промени: измама за много пари или плашеща реалност
Наскоро учените от Кеймбриджкия университет са открили неочаквано последствие. Те са анализирали данните от официални източници за периода от 1985 по 2016 г., където се споменава бум на гъсеници, а също химичния състав на водата в канадските езера. Освен това изследователите разгледали спътникови снимки, изучавайки количеството зеленина в горите.
Станало ясно, че в годините на масови нашествия листата намалели средно с 22%. При това езерата съдържали с 112% повече разтворен азот и с 27% по-малко разтворен въглерод в сравнение с годините без увеличаване на популацията. Допълнителните анализи позволили на учените да установят защо азотът във водата става повече, макар че падат по-малко листа.
Оказало се, че причината са обилните екскременти на лакомите гъсеници. Те са наситени с азот във висока концентрация и в годините на бум тези маси са толкова много, че са способни да изменят кръговрата на хранителни вещества във водата и по бреговете на водоемите. Екскрементите се превръщат в тор за микробите, които след това отделят в атмосферата въглероден диоксид.
Климатичният провал: според учените катастрофата е неизбежна
С измененията в климата се очаква разширение на ареала на гъсениците далече на север, което ще предизвика производство на още повече въглероден диоксид. Учените призовават климатолозите да обърнат внимание на този аспект и да го отчитат заедно с други фактори, лежащи в основата на емисиите на парникови газове, заключава National Geographic.