Експериментална гора, създадена от американски учени, представлява най-чувствителната екосистема. На ограден участък от торфено блато растат иглолистни дървета.
В хода на изследванията климатолозите повишават концентрацията на въглеродния диоксид и температурата на въздуха, за да предсказват влиянието на глобалното затопляне върху съдбата на Земята.
На торфеното блато в Северна Минесота, където преобладават иглолистни дървета, е построен купол под открито небе. Както съобщава изданието Nature, височината на този корпус е 8 ха, площта на торфеното блато – 8,1 ха. Дъски позволяват на учените да преминават над участъка, без да го засягат.
Концентрацията на въглеродния диоксид в корпуса е увеличена повече от два пъти в сравнение с днешната атмосфера, а температурата на неговата територия е почти с 9°С по-висока, отколкото извън пределите на участъка.
Както смятат изследователите, торфените блата в съчетание с иглолистни гори представляват най-чувствителната екосистема. Такива блата поглъщат въглеродния диоксид, но при повишаване на температурата започват да изсъхват, а сухият торф отделя въглеродния диоксид в атмосферата. Иглолистните гори, разположени в северната част на Земята, не са свикнали на високи температури.
"Това ни позволява да променим днешните условия и да наблюдаваме цяла екосистема", обясняват учените. Планира се експериментът да продължи 10 години. Финансирането на проекта е 10,5 млн. долара.