Някои банки от еврозоната не са изпълнили целите на Европейската централна банка, свързани с климата, поради което може да им бъдат наложени глоби. Това заяви високопоставен ръководител на ЕЦБ в интервю, публикувано в сряда и цитирано от Reuters.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Финансовата институция е предоставила на националните банки списък с крайни срокове за отчитане на рисковете, свързани с изменението на климата – от наводнения и суши до преход към нови енергийни източници – в начина, по който те осъществяват дейността си. Но някои са изостанали от графика, заяви за испанския вестник Cinco Dias Керстин аф Йохник, член на Надзорния съвет на ЕЦБ.
„Уведомихме няколко банки, че въз основа на настоящата ни оценка не са изпълнили междинните етапи, което означава, че са изправени пред перспективата да платят парична санкция“, казва Аф Йохник.
ОЩЕ: Дълговите плащания на най-уязвимите от климатичната криза страни са скочили двойно
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
ЕЦБ може да наложи глоба на банките в размер на 5% от дневния им оборот до разрешаването на проблема или за срок от 6 месеца. Банките имат право да бъдат изслушани, преди да бъде наложена каквато и да е санкция.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Снимка: iStock
„Надзорните органи ще трябва да оценят документите, които банките представят, и общия брой дни, през които те може да не са спазили изискванията след крайните срокове, които им дадохме“, обясни членът на Надзорния съвет. „Това ще формира основата за евентуална санкция, за която ще трябва да се вземе решение. Това е процес, който още не е приключил“.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
ЕЦБ оказва натиск върху изоставащите банки повече от година – с известен ефект. Във вторник зам.-председателят на централната банка Клаудия Бух заяви, че „почти всички банки“ са признали, че са изправени пред съществени финансови рискове, свързани с изменението на климата, и стъпка по стъпка коригират управлението на риска.
ОЩЕ: Намаляването на лихвите, след това накъде: 5 въпроса към ЕЦБ
Очаква се ЕЦБ, която наблюдава големите банки в еврозоната и определя паричната политика за региона, да започне да намалява лихвените проценти в четвъртък, в знак, че битката ѝ срещу високата инфлация е към своя край.