Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Друг шанс може да няма: „сух туризъм“ набира обороти в Европа

26 август 2022, 08:55 часа • 3302 прочитания

Най-тежката от 500 години суша в Европа, която направи речните круизи невъзможни, отвори нови възможности и сега набират популярност нов вид пътешествия. Така нареченият сух туризъм е пътуване за разглеждане на забележителности, които обикновено са скрити под водата: руини на древни храмове, древни мостове и дори цели селища, потопени в бездните на реки и езера.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

На някои места сухият туризъм станал толкова популярен, че местните власти мислят за ограничаване на потока от гости.

Това се случи например в градчето Виланова де Сау близо до Барселона. Областният управител Джоан Риера казва, че ще ограничи достъпа до язовир Сау, където всеки ден се стичат стотици туристи. Тяхната цел е да видят църквата "Сан Рома" (на снимката горе), наводнена през 1962 г. и напълно оголена това лято. По думите му многото коли, оставени от туристите, затрудняват преминаването на местните жители, а гостите правят няколко снимки и си тръгват, оставяйки след себе си боклук.

Драстично спадналото ниво на европейските реки разкрива ту „камъни на глада“ със страшни предупреждения от минали векове, ту кораби от Втората световна война. А в Рим от водите на Тибър се появиха руините на древен мост.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Докато туристите правят уникални снимки, организаторите на речни круизи търпят загуби: в германския град Кауб нивото на Рейн е спаднало до 36 см и плаването е невъзможно.

Някои оператори вече са принудени радикално да променят плановете на маршрутите: корабите се използват само като плаващи хотели, а за придвижване на туристите из района се ангажират автобуси. В Германия правят мрачни прогнози: още едно такова лято и всички туроператори, работещи по Рейн, просто масово ще фалират.

„Поради климатичната криза традиционните речни круизи в Европа определено ще понесат удар и в резултат отрасълът вероятно ще се пренастрои“, казва пред CNN Travel Клеър Уидън, професор по туризъм и маркетинг в университета в Брайтън.

Стига се и до казуси: веднъж туристи не успели да се качат на кораба си в Будапеща, защото не можели да доплуват дотам. За да започнат круиза, пътешествениците трябвало да се доберат до съседна държава: най-близката точка, където навигацията била подходяща, бил словашкият град Комарно.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

Във Франция на някои места части от Лоара са пресъхнали почти напълно. Италианската река По се намира на исторически минимум и на места също е почти изчезнала. В Англия за първи път в историята изворът на Темза се е преместил с пет мили надолу по течението.

А докато туроператорите отчитат загубите, туристите се наслаждават на необичайни пейзажи: например езерото Гарда в Италия е оголило бели скали – гледката е просто фантастична и е удобно за плаж.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Огромен мегалитен комплекс се появи в Испания

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес