Опустошителните горски пожари в много части на света през последния месец освен че нанесоха невъобразими щети на имуществото и инфраструктурата и причиниха човешки жертви, сериозно засегнаха и популациите на дивите животни в тях.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Карън Ходжес, професор по опазване на околната среда в Университета на Британска Колумбия, изследва местообитанията на дивите животни, които са били засегнати от пламъците, и стига до тревожни заключения.
В западната част на Канада, където тя провежда изследването си и която също пострада от огнената стихия през последните седмици, особено застрашени се оказват популациите на риса, златката, ястребите, елена карибу, пише La Presse.
„Безпокоя се за повечето хищници, защото те се нуждаят от големи пространства, за да ловуват и разпределят популациите си по цялата територия“, казва Ходжес.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Стотици квадратни километри земя след пожарите дълго време ще останат неподходящи за обитаване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Екипът на Ходжес вече публикува статии за въздействието на горските пожари върху дребни животни като зайците, полевките или горските мишки, а сега вниманието им е насочено към хищните видове.
Малките животни според учените по-трудно могат да се спасят от горските пожари, отколкото големите бозайници като вълци и мечки. За сметка на това обаче те могат да се настанят в опустошените райони много по-бързо от по-големите животни и да започнат да възстановяват популациите си, защото се нуждаят от по-малко ресурси, обясняват учените.
Огънят е неразделна част от екосистемите и някои видове са се научили да се възползват от него, например кълвачите. Но според изследователите дори за тях сегашните пожари може да се окажат трудно предизвикателство, тъй като те вече започват по-рано през годината и продължават до по-късно в летния сезон.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора