Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е жадна: Мрачни данни за водата у нас през 2024 г.

19 септември 2024, 18:30 часа • 2043 прочитания

Месеците юни и юли 2024 година са били изключително сухи – това показват цитирани от служебния екоминистър Петър Димитров данни на НИМХ. Димитров говори по темата в отговор на въпрос на депутата от БСП Красимир Йорданов.

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Въпросът касае нивата на язовирите "Копринка" и "Жребчево", но данните в отговора всъщност рисуват една по-голяма картина за проблем, който става все по-належдащ в цял свят – количеството и достъпът до питейна вода. Всъщност питането на Йорданов е от гледна точка дали двата язовира не се източават за производство на ток, вместо на първо място да доставят питейна вода и вода за напояване.

Още: Петър Димитров: Не само климатичните изменения, но и огромните загуби допринасят за безводието у нас

Сушата и язовирите в България

В отговора си Димитров посочва, че през юни, 2024 година, има 72% по-малък речен отток на годишна база, а през юли, 2024 година – 50% по-малък. Става въпрос за всички реки в България. Министърът добавя, че за трета поредна година има намаление на речния отток.

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Специално за "Копринка", Петър Димитров казва, че от януари до август 2024 година там са влезли 81,5 млн. кубични метра вода, а при средна по влажност година и прогноза за нея е трябвало да са 172,11 млн. За "Жребчево" положението е още по-лошо – 67,34 млн. кубични метра приток при очаквани 212,90 млн. кубични метра.

Още: Арестуват и съдят за разхищение на вода в Гърция

Грижата за водата

Димитров посочва, че през януари и февруари от язовир "Копринка" били източени 9,7757 млн. кубични метра вода за производство на ток, а разрешението за този период е за максимум 9,9489 млн. кубични метра. Нямало източаване на вода от "Жребчево" за производство на ток, добавя министърът. Той казва и, че ВиК-тата и "Напоителни системи" трябва да намаляват заявките за източване на вода приоритетно, да вземат мерки за пестене на вода и да включват алтернативни източници на вода, но не дава конкретни примери: ВиК успокои: Нивото на яз. "Копринка" няма да доведе до воден режим в Стара Загора

Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Почти 80% от комплексните и значими язовири в България са засегнати от сушата – с приток като за много суха година - данните отново представя Димитров. А колежката му, регионалният служебен министър Виолета Коритарова-Касабова, отговаря на депутата от ИТН Христинка Иванова, че в Плевен тази година се почнало с воден режим по-рано заради третата поредна сушава година, която е довела до 87% спад на водните количества на годишна база през юни в Северна България. Другата причина за това е амортизираната ВиК инфраструктура, която води до големи загуби - и Плевен не е пионер в това отношения, навсякъде в България такива проблеми има.

Заради проблемите с водата в областите Плевен и Ловеч е замразен проектът за язовир "Черни Осъм". А ВиК инфраструктура "Черни Осъм" трябва да се подмени изцяло, за да може нещата чувствително да се подобрят - но това ще струва почти 151,5 млн. лева без ДДС.

Сушата в България не е изключение спрямо Европа и то не само от тази година: Франция се готви за бързо въвеждане на воден режим

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес