Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Ако ме видиш, плачи“: реките оголват „камъните на глада“ заради сушата

18 август 2022, 07:45 часа • 28591 прочитания

Силната суша понижава нивата на реките в цяла Европа, разкривайки камъни, които преди векове са предупреждавали за предстоящи трудни времена, пише Business insider. Скалите, известни като "камъни на глада", изплували отново от водата миналата седмица.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

Един такъв камък се намира на брега на река Елба на територията на Чехия. Камъкът датира от 1416 г. и на него е издълбано предупреждение на немски: „Wenn du mich seehst, dann weine“: „Ако ме видиш, плачи“.

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

В изследване от 2013 г. група чешки учени пишат, че тези камъни са „издълбани в години на лишения и инициалите на авторите са изгубени за историята“.

„Основните надписи предупреждават за последствията от сушата. Сушата донесла лоша реколта, недостиг на храна, високи цени и глад за бедните. До 1900 г. върху камъка са отбелязани следните години на суша: 1417, 1616, 1707, 1746, 1790, 1800, 1811, 1830, 1842, 1868, 1892 и 1893 г.“, пишат изследователите.

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Тези „хидроложки ориентири“ за последен път се появили през 2018 г. Но настоящата суша, която Европа преживява, може да е най-тежката за последните 500 години, смята Андреа Торети, старши сътрудник в Обединения изследователски център на Европейската комисия.

Все повече изследвания свързват по-честите и интензивни засушавания с изменението на климата. Повишаването на глобалните температури предизвиква промени в моделите на валежите и увеличава изпарението. По данни на Европейската обсерватория за сушите 47% от територията на Европа страдат от липса на влага в почвата, други 17% прерастват в стрес за растителността.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Камъните не са единствената скрита реликва, появила се в реките заради засушаването. Отстъпващите води на река По в Италия също са открили много археологически съкровища. През юни била открита потънала баржа от Втората световна война, а в края на юли – и бомба от Втората световна. Река Тибър тази година разкрила руините на мост от времето на император Нерон.

В Испания, близо до португалската граница, пресъхнал резервоар през февруари разкрил руините на село, потопено през 1992 г., съобщава Рhys.org. В САЩ много артефакти били открити на оголеното дъно на езерото Мийд (Колорадо) – от изчезнал някога хидроцикъл до останките на няколко човешки тела. Сред последните е имало труп във варел – полицията води разследване.

През февруари ледената покривка на Антарктика се съкрати до рекордно ниско ниво за цялата история на наблюдения. Това помогна за разрешаването на една от най-големите мистерии в историята на мореплаването. Останките от кораба „Ендюранс“ на сър Ърнест Шакълтън бяха намерени и заснети от екипаж на изследователски кораб в морето Уедъл. Точното местоположение на кораба на известния полярен изследовател дълго време беше неизвестно. Той е бил смачкан от ледовете през 1915 г.

Екстремната юлска гореща вълна във Великобритания унищожила напълно моравата на историческата Чатсуърт хаус в Дарбишър в Централна Англия и разкри градина от XVII век. На бял свят се показаха широки декоративни шарки и старинно оформление. За първи път в историята изворът на Темза пресъхна поради необичайната жега.

В язовир Мосул в Ирак, който се намира на река Тигър, изплува град от бронзовия век, а после пак потъна.

В резултат на топенето на ледниците в Норвегия тази година бяха открити уникални исторически артефакти: вълнена туника от желязната епоха, римска обувка, стрела от VI-VII век със запазено оперение.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Сушите са причинили смъртта на 650 хиляди души за последните 50 години, а бурите – на 577 хиляди

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес