Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петте заглавия, които допълват Балканския конкурс на София Филм Фест

20 февруари 2025, 12:08 часа • 475 прочитания

Балканският конкурс на София Филм Фест по традиция включва 12 от най-успешните филми от региона, които ще бъдат оценявани от жури в състав: украинския сценарист и режисьор Роман Бондарчук, австрийския продуцент Оливер Нойман и филмовия критик Петя Александрова. Представените до момента филми са: "Автопортрет" ("The Erl-King") – Сърбия-България, режисьор Горан Радованович; "Капка вода" ("Waterdrop") – Албания-Италия-Румъния, режисьор Роберт Будина; "Лунапарк" ("Luna Park") – Албания-Италия-Хърватия-Гърция-Косово, режисьор Флоренц Папас; "Майка Мара" ("Mother Mara") – Сърбия-Словения-Швейцария-Босна и Херцеговина-Черна гора-Люксембург, режисьор Миряна Каранович; "Трафик" ("Traffic") – Румъния-Белгия-Холандия, режисьор Теодора Михай; "Триумф" ("Triumph") – България-Гърция, режисьори Кристина Грозева, Петър Вълчанов и "Янис в градовете" ("Giannis in the Cities") – Гърция, режисьор Елени Александракис.

Още: Иранският режисьор Мохамад Расулоф, номиниран за "Оскар", идва в България за София Филм Фест

Кои заглавия допълват Балканския конкурс

Организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март, представят останалите пет филма.

Кадър от филма "Идея", източник: София Филм Фест

Турският сценарист и режисьор Тайфун Пирселимоглу, с двайсетгодишен опит в киното и десетки номинации и награди, е избрал София за световната премиера на най-новия си проект – "Идея" ("iDEA"), копродукция между Турция, Румъния и Франция. Сюжетът на този изпълнен с напрежение трилър проследява трансформацията на един обикновен пазач, в чиито ръце съвсем случайно попада книга със заглавие "Идея", а след това се оказва мистериозно обвинен в престъпление и нарочен за лидер на тайна организация със същото "идейно" име. Най-голямата изненада в живота на един човек може да се окаже скрита на съвсем непредвидимо място.

Кадър от филма "Крепост на силата", източник: София Филм Фест

Още: Режисьорът Коста Биков ще получи Специалната награда на 29-ия София Филм Фест

Участвал на фестивалите в Котбус, Кайро и Джайпур (Индия), където получава награда за операторско майсторство, "Крепост на силата" ("The Tower of Strength") е третият филм на черногорския театрален и филмов режисьор Никола Вукчевич. Сюжетът връща зрителите във времето на Втората световна война в Югославия, когато едно християнско момче се опитва да избяга от албански и мюсюлмански фашистки отряди, опожарили селото му, и открива убежище в дома на ръководител на албански семеен клан. Той се слави със своята сила и справедливост, но е изправен пред сериозна дилема – дали да предаде малкия беглец на преследвачите му и да наруши кода на гостоприемството, или да застраши сигурността на семейството си, като спаси чужденеца-друговерец? Историята, пресъздадена от авторите на филма, звучи актуално дори днес, когато в целия свят различни сили се опитват да сеят разрушение, и служи като мощно напомняне, че универсалните човешки ценности могат да триумфират дори над най-дълбоко вкоренените различия.

Кадър от филма "Летящият кюфтеджия", източник: София Филм Фест

Още: Гледаме новите филми с Изабел Юпер, Жулиет Бинош и Рейф Файнс на София Филм Фест

Режисьорът Резан Йешилбаш представя премиерно пълнометражния си дебют "Летящият кюфтеджия" ("The Flying Meatball Maker") в програмата "Светло бъдеще" на фестивала в Ротердам и само месец след това ще се състезава за наградата в Балканския конкурс на София Филм Фест. Филмът е копродукция между Турция, Германия и България ("Alaz Film" – Камен Велковски). Историята е посветена на мечтата, от която един собственик на малък ресторант и майстор на кюфтета не може да се откаже – той иска да полети. И прави всичко възможно да се научи как да победи сам земната гравитация – сдобива се с моторен парапланер и тогава започват сериозните проблеми с неодобрението, което среща в семейството си... Натрупал ценен опит и знания като асистент на Зеки Демиркубуз, сценаристът и режисьор Йешилбаш получава изключително признание за късометражния си филм "Мълчание" ("Silent") през 2012 година, когато печели "Златна палма" в Кан, а пълнометражният му дебют е режисиран с деликатност и чувство за усет към драматургията.

Кадър от филма "Пожелай си нещо", източник: София Филм Фест

Новият филм на опитната гръцка режисьорка Пени Панайотопулу "Пожелай си нещо" ("Wishbone") печели наградата на публиката на фестивала в Солун и наградата за операторско майсторство на Фестивала за европейско кино в Лече. Копродукцията между Гърция, Франция, Германия и Кипър е изключително силна социална драма, която разказва за трудностите, с които се сблъсква един млад мъж, принуден да се грижи за малката си племенница след ненадейната смърт на брат му със съмнения, че тя е предизвикана от лекарска небрежност. Забъркан в съмнителни сделки, главният герой се опитва да съхрани вярата си в доброто у хората.

Още: Български документални премиери на 29-ия София Филм Фест

Кадър от филма "Почакай да чуеш моята", източник: София Филм Фест

Пелин Есмер е сценарист и режисьор с над 20 години стаж в създването на независимо кино в Турция. "Почакай да чуеш моята" ("And the Rest Will Follow") е нейният седми авторски филм – той запознава зрителите с млада камериерка в провинциален хотел, която пресъздава лична история, разказвайки я на известен истанбулски режисьор. Увлечен от сюжета, предаден му чрез гласови съобщения, той се оказва преследван от проблемите на собственото си минало. Динамичната игра на криеница, в която историите определят правилата, ще промени не само бъдещето, а и миналото. Филмът е копродукция между Турция, България ("Screening Emotions") и Румъния.

Още: Три заглавия от 29-ия София Филм Фест, които не бива да пропускате

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес