Премиерата на филма "Мечо Пух: Кръв и мед” - британски хорър филм, който трябваше да бъде пуснат в Хонконг тази седмица, беше отменена, съобщи дистрибуторът му във вторник, без да посочи причина за това.
"VII Pillars Entertainment" съобщи на страницата си във Facebook, че с "голямо съжаление" е отменена планираната премиера на филма на 23 март. Компанията не предостави повече подробности.
В миналото китайските цензори взеха на прицел главния герой на филма, първоначално създаден от английския писател А.А. Милн, заради мемове, които сравняват тромавото мече с президента Си Дзинпин.
Сравненията започнаха през 2013 г., когато Си посети САЩ и се срещна с тогавашния си колега Барак Обама, а някои онлайн коментатори се възползваха от приликата им с Мечо Пух и Тигъра.
Службата за администриране на филми, вестници и статии в Хонконг заяви пред "Гардиън", че е издала сертификат за одобрение на заявителя. "Договореностите на кината в Хонконг относно прожектирането на отделни филми със сертификати за одобрение в техните помещения са търговски решения на съответните кина", заяви говорител на службата.
Moviematic, който беше организирал прожекция на филма за вторник вечерта, съобщи за отмяната на прожекцията на страницата си в социалните мрежи по-рано през деня и посочи технически причини за свалянето на филма.
През 2021 г. в Хонконг влезе в сила нов закон за цензурата, който забранява прожекциите на филми, които "одобряват, подкрепят, възхваляват, насърчават и подстрекават дейности, които могат да застрашат националната сигурност". На някои филми беше забранено да бъдат показвани в китайския специален административен район.
Пекин наложи закон за националната сигурност на Хонконг през 2020 г., след като градът беше разтърсен от антиправителствени протести. Законът определя наказания за всичко, което се счита за подривна дейност, сепаратизъм, сговор с чужди сили и тероризъм.
Миналата година два филма бяха отстранени от международния филмов фестивал в Хонконг, след като не получиха одобрение от властите.
Отмяната идва в момент, когато Хонконг е домакин на панаира за съвременно изкуство Art Basel, чрез който властите се стремят да популяризират града като културен център.