На 29 август 1756 година започва един от военните конфликти, който променя европейската история на 18.век – Седемгодишната война. Тя продължава от 1756 година до 1763 година. Седемгодишната война избухва между коалициите на Австрия, Франция, Русия, Испания, Саксония и Швеция срещу коалициите на Великобритания, Прусия и Португалия. Основната причина за конфликта е преразпределение на новооткритите територии. Седемгодишната война води до ново разпределение на силите в Европа.
Смята се, че в основата на военния конфликт стои съперничеството между Великобритания и Франция за придобитите колонии в Северна Америка и Индия. Двете държави не могат да се споразумеят за управлението в колониите. В същото време през този период има влошаване на отношенията между Прусия, Австрия, Франция и Русия. Началото на войната се поставя на 29 август 1756 година. Тогава пруският крал Фридрих II нахлува със своите войски в Саксония. Битката по тези земи продължава няколко месеца. През 1757 година армията на Фридрих II нанася тежко поражение на френските и австрийските войски при Росбах. В началото на войната Прусия има силни позиции и поддържа голяма армия. Постепенно пруските сили започват да отслабват. През 1758 година, руската армия на фелдмаршал Степан Апраксин разбива пруските войски и завзема Източна Прусия. През 1760 година пруската армия значително намалява и руските сили окупират земите в района на Померания и Берлин. До 1762 година Прусия загубва териториите около Померания, Силезия и Саксония. Това изправя държавата пред сериозна катастрофа.
През 1762 година новопровъзгласеният руски император Петър III предлага сепаративен мир на Прусия, като в замяна ще отстъпи завоюваните източни територии от страната. След политическия преврат в Русия и свалянето на Петър III от престола, новата руска императрица Екатерина II отказва да подпише мирния договор с пруската държава. Въпреки това тя осъзнава, че руската армия е изтощена и не подновява атаките в пруските земи. Отстъплението на Русия спасява Прусия от пълна капитулация. Междувременно Великобритания и Франция водят тежки сражения по море и в колониалните земи. Основните бойни действия между двете държави се извършват на територията на Северна Америка. Французите определят тази война като индианска, а британците я наричат Война на завладяване. На 10 февруари 1763 година военните действия между двете държави са окончателно прекратени. Тогава в Париж е подписан договор за мир между Великобритания и Франция. Според този договор британската държава получава Канада, части от Източна Луизиана, голяма част от колониите в Индия и Флорида. Великобритания предава Куба и Филипините на Испания, а Франция е принудена да отстъпи останалата част от Луизиана на испанците. През този период Австрия и Саксония сключват Хубертусбургският договор с Прусия. Според него Силезия се връща под пруско командване, а Великобритания укрепва своите позиции в Европа.
Седемгодишната война променя позициите на силните държави в Европа. Тя предизвиква ново разпределение и поставя началото на ново влияние върху живота в колониите. След тази война в Европа настъпват много промени, които тепърва ще оставят своя отпечатък върху историята на 18.век.
Източник: Уикипедия