Антарктическият договор и свързаните с него споразумения, наречени Антарктическа договорна система (накратко АДС), регулира международните отношения по отношение на Антарктида - единствения континент на Земята, който е без собствено население.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
За целите на договора Антарктика се определя като цялата земна площ и ледения шелф на юг от 60-ия паралел. Договорът, влизащ в сила през 1961 г. и в момента подписан от 49 страни, разглежда Антарктика като научен резерват и установява свобода на научните проучвания, като забранява военна дейност на този континент.
Този договор е първото споразумение относно контрола на оръжията, установен по време на Студената война. Секретариатът на договора е разположен в Буенос Айрес, Аржентина от септември 2004 г.
Основният договор е подписан на 1 декември 1959г., първоначално от 12-те държави, участвали в Международната година на геофизиката (1957 - 1958) в Антарктика - Аржентина, Австралия, Белгия, Великобритания, Нова Зеландия, Норвегия, Съветския съюз, САЩ, Франция, Чили, Южна Африка, Япония. Влиза в сила на 23 юни 1961 г. Той е израз на практическа и научна съвместна дейност, постигната "на леда".
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка
Клаузи:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родена е Хелън Келер
1. Зоната да се използва само за мирни цели, военна дейност, като тестване на оръжия е забранена, но военен персонал и военни съоръжения могат да бъдат използвани за научни проучвания и други мирни цели.
2. Свободата на научните изследвания и сътрудничеството да бъдат продължени.
3. Свободен обмен на информация и персонал в сътрудничество с ООН и други международни организации;
Още: Роден е Иван Т. Липошлиев
Още: Роден е Иван Аговски, български публицист
4. Договорът не установява териториален суверенитет и докато той е в сила не се приемат нови искания.
5. Договорът забранява ядрени експлозии и изхвърлянето на радиоактивни отпадъци.
6. Договорът включва пълната площ ледени блокове, но не и заобикалящата ги водна площ 60 градуса на юг.
7. Наблюдателите по спазване на договора имат свободен достъп, включващ оглед на територията до всяка област и могат да инспектират всички станции, инсталации и съоръжения, да имат предварителен поглед върху всички дейности и да бъде инструктиран военния персонал.
8. Позволява юрисдикция над изследователи и научни работници от техните собствени държави.
9. Чести срещи, консултации сред държавите членове.
10. Договорът ще неутрализира дейностите на всяка държава, противоречащи на клаузите му.
11. Всички спорове да бъдат водени по мирен път от засегнатите страни или в краен случай от международен съд.
12. Има отношение към прилагането, превода и допълнението на договора сред включените държави.
Основният предмет на АДС е да бъде в интерес на целия човешки род, като Антарктика ще продължи завинаги да бъде използвана изключително за мирни цели и няма да се превърне в сцена или обект на международни противоречия. Договорът забранява всякакви мерки от военен вид, но не и присъствието на военен персонал.
Антарктида няма постоянно население и заради това няма гражданство и правителство. Опеката на континента е искана от отделни държави, но не им е предоставена. Площта на Антарктида между 90 градуса на запад и 150 градуса на запад заедно с частта на норвежкия сектор (тази зона никога не е била определена официално) е единствената част на Земята, която не е под контрола на никоя държава.
Правителствата, които са страни по Антарктическия договор, изпълняват клаузите на тези споразумения и решенията, взети според националните закони. Тези закони по принцип се прилагат само към техните собствени граждани, когато са в Антарктида, и служат за постигането на консенсус при консултациите: относно дейностите, които могат да се приемат, кои зони изискват разрешително за пребиваване, какви процеси на влияние на околната среда трябва да се регулират и др.Договорът често бива смятан за принцип на общото наследство на човечеството.
Източник: Уикипедия