На 15 февруари 1945 година е основано издателство „Просвета“. То е най-голямото издателство за учебна и учебно-помощна литература в България.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
История
С Постановление на Министерския съвет № 57 от 2 февруари 1945 г., одобрено с Указ № 41 на Регентите на царство България на 15 февруари 1945 г. към Министерството на народното просвещение се създава издателство „Просвета“. В приетата наредба закон се постановяват неговите юридически правомощия, автономно управление и цел: „да издава учебници, учебни помагала, тетрадки и блокове по всички учебни предмети за всички видове и степени училища и за всички образователни институти“ („Държавен вестник“, година LXVII, София, понеделник, 19 февруари 1945 г.)
Още: Родена е Тинка Краева, българска актриса
Самостоятелно държавно издателство
През 1948 г. става самостоятелно Държавно издателство „Народна просвета“ с печатница. По-късно по примера на СССР, при МНП се създава и предприятие „Учебно-техническа промишленост“ (Учтехпром) за производство на учебни помагала и пособия.
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка
Създаден е независимият синдикат "Подкрепа"
В началото на 60-те години на ХХ век са предприети мерки за преодоляване на методологическата и технологичната изостаналост в сравнение с развитите европейски страни и за въвеждане на модерни издателски практики. Създаването на учебниците и учебните помагала е поставено изцяло на научна основа. Върху тях работят изтъкнати университетски преподаватели от всички области на науката, учители с богат опит, преводачи, художници и специалисти по оформление и печат.
Още: Родена е Хелън Келер
Още: Учени дешифрират 97% от човешкия ДНК-код
През 2000 г. издателство „Просвета“ се преобразува в акционерно дружество.
Още: Роден е Стоян Брънчев, български лесовъд
Още: Роден е Иван Т. Липошлиев
Още: Роден е Иван Аговски, български публицист