На 20 септември 1859 г. е роден Никола Енев Начов, български писател, историк, библиограф и етнограф, академик.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
Произход
Роден на 20 септември 1859 г. в Калофер. От малък остава сирак. Отглеждат го дядо му чорбаджи Недьо Начоолу и вуйчо му Стойчо Бешикташлиев. След завършване на взаимното и на класното училище в родния си град и Габрово завършва Пловдивската гимназия. Вуйчо на писателката Яна Язова, която ползва капиталните му трудове „Калофер в миналото“ и др. при написване на трилогията си „Балкани“.
Още: Роден е Тодор Митов, български генерал
Кариера
През 1885 г. участва в Сръбско-българската война в легиона на студентите.
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка
Става учител в Перущица. От 1886 г. в продължение на пет години е учител в Земеделското училище в Садово. От 1891 г. е учител в София. На учителската професия Никола Начов отдава тридесет години от своя живот.
Родена е Карен Хорни, германска психоложка
Още: Родена е Хелън Келер
Още: Учени дешифрират 97% от човешкия ДНК-код
През 1904 г. основава Калоферската културно-просветна дружба в София. Член на Правописната комисия при Министерството на народното просвещение. Библиотекар в библиотеката на Софийския университет. Бил е признат за дописен член на Българското книжовно дружество през 1884 г. и по същото време получил дипломата си за средно образование.
Още: Родена е Грета Гарбо
Още: Роден е Иван Т. Липошлиев
Още: Роден е Иван Аговски, български публицист
По-късно, макар и със средно образование, през 1906 г. Никола Начов е избран за „действителен член на БКД“ (днес равносилно на „академик“ на БАН).
От 1917 г. е член на Съюза на българските учени, писатели и художници. От 1920 г. е член на книжовния комитет на Славянска беседа. От 1922 г. до 1928 г. е пазител на университетската библиотека.
Умира на 29 септември 1940 г. в София на 81-годишна възраст.
Уилям Хершел открива Мимас – естествен спътник на Сатурн