На 3 май 1959 г. за първи път са раздадени наградите Грами.
За изключителни постижения
Наградите „Грами“ (наричани и „Грамофончета“ на английски: Gramophone Award), се присъждат от Националната академия за звукозапис (National Academy of Recording Arts and Sciences – NARAS) на САЩ за изключителни постижения в музикалната индустрия. На ежегодната церемония по връчването им, която обикновено се провежда през февруари, участват най-известните изпълнители, а връчването на наградите в някои от най-популярните категории се излъчва пряко по телевизията и привлича много публика. Това е една от четирите годишни шоу програми за връчване на музикални награди в Съединените щати, другите са награди Билборд, награди за американска музика и Рок енд рол Залата на славата встъпителна церемония. Грами се счита за музикалния еквивалент на наградите Еми за телевизия, на наградите Тони за сцената и на наградите Оскар в света на филмите.
109 категории
Както Оскарите, така и Грами, които към 2011 г. са разделени на 109 категории в 30 жанра музика, се присъждат чрез гласуване, а не по индекс на популярност, както се случва с американските музикални награди и музикалните награди Билборд.
Първата церемония е проведена на 4 май 1959 г. и награждава изпълнителите за постиженията им през 1958 г. След церемонията през 2011 г. NARAS преразглежда категориите за 2012 г. и ги намалява до 78.
Крайната дата, за да се кандидатства за Грами, е 1 октомври на текущата година. По тази причина изпълнителите стратегически се стремят да издадат албумите си преди тази дата, за да могат да имат възможност да участват.
Още: Ден на труда
От 2000 г. поради нарастващото значение на пазара и на музикалната продукция в Латинска Америка, както и между латиноамериканското население на Съединените щати, се стига до връчването на наградите Грами Латино. Тези награди, които понастоящем се разделят в 50 категории, имат като крайна дата 31 март всяка година и се връчват през септември.
Към февруари 2009 г. са били връчени 7578 награди Грами. Въпреки това тя се счита от много хора за спорна награда, тъй като големи музикални икони като Куийн или Лед Цепелин никога не я получават, а Дейвид Боуи получава само една в цялата си кариера – за най-добър музикален клип.
Създадена е Русенската художествена галерия