На 26 ноември 1976 година е регистрирана търговската марка “Майкрософт”.
"Майкрософт Корпорейшън" (Microsoft Corporation) е американска компания, специализираща се в разработването на софтуерни продукти за персонални компютри. Седалището е в Редмонд, щата Вашингтон. Компанията е основана през 1975 г. в Албърк, щата Ню Мексико, от програмистите Бил Гейтс и Пол Алън.
През 1983 г. Microsoft официално съобщава за пускането на пазара на техния продукт - Windows. Windows 1.0 е графичен интерфейс (GUI) за операционна система (MS-DOS), която първоначално е пусната на пазара от IBM и е била използвана в персонални компютри от 1981 г. Но по-късно от IBM решават, че продуктът не е успееш и го продават, именно на Microsoft. И именно Windows превръща “Майкрософт” в мощна глобална корпорация, която е вече има на пазара много версии на Windows - показателна за корпорацията е 1998 г., когато продажбите на компанията са в размер на 14,5 млрд. долара, от които 4,5 млрд. долара са чиста печалба.
Първата независима версия на Microsoft Windows, версия 1.0, пусната на 20 ноември 1985 г., постигнала малка популярност. Щяла е да бъде наречена "Интерфейс мениджър", но Роулънд Хансън, началникът на маркетинга в Microsoft убедил компанията, че името "Windows" ще допадне повече на клиентите.
Windows 1.0 не бил напълно операционна система, а по-скоро "операционна среда", разширение на MS-DOS, и споделяла грешките и проблемите на MS-DOS. Първата версия на Microsoft Windows включвала проста графична програма за рисуване, наречена Windows Paint, програма за писане Windows Write, календар с възможност за вписване на уговорки в него, личен информационен мениджър - "cardfile", бележник Microsoft Notepad, часовник, контролен панел, компютърен терминал, клипборд - "Clipboard" и RAM драйвер, а също и MS-DOS Executive и игра "Reversi".
През 1999 г. компанията става най-скъпата компания в света с пазарна капитализация от 620,58 млрд. щатски долара. През август 2012 г. Епъл подобрява този рекорд като постига пазарна капитализация от 623 млрд. щатски долара.
Източник: Уикипедия