Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сирийски медици споделят, че са притискани да дадат фалшиви показания за химическо оръжие

25 декември 2024, 09:51 часа • 1153 прочитания

Двама сирийски лекари и една медицинска сестра споделиха пред Агенция "Франс прес" (АФП) в поредица от интервюта през уикенда, че правителството на Башар Асад ги е принудило да предоставят фалшиви показания на международни следователи след смъртоносна атака с хлор и химическа атака през 2018 г. Тримата, които са лекували ранените в полева болница в контролирания от бунтовниците град Дума близо до Дамаск след нападението от 7 април 2018 г., казаха, че са били привикани в щаба на националната сигурност в столицата и там са били принудени да лъжат.

Споделят, че знаят къде са семействата ни

Още: Дамаск е обкръжен, съдбата на Асад изглежда ясна (ВИДЕО)

"Казаха ми, че знаят къде е семейството ми в Дамаск", каза ортопедът Мохамед ал Ханаш, давайки публични показания, което беше невъзможно преди падането на правителството на Асад на 8 декември.

Специалистът по спешни и интензивни грижи Хасан Оюн заяви, че "когато пристигнах пред следователя, неговият пистолет беше на масата, насочен към мен. Веднага разбрах какво се иска и че целта е да кажем, че не е имало химическа атака".

30-годишната Мувафак Нисрин, който през 2018 г. е работил като спешна помощ и медицинска сестра, добавя: "Бях под натиск, защото семейството ми живее в Дума – както повечето семейства на медицинския персонал".

Нападението беше насочено към сграда близо до полева болница, където са откарани ранените и където тримата служители са оказвали помощ. Имаше видеокадр, разпространени онлайн, показващи хаос в съоръжението, като медици лекуват ранени, включително деца, и мъж, който пръска хората с вода. Правителството на Асад нарече изображенията "фалшиви", а сирийските служби за сигурност разпитаха тези, които се появяват във видеото, включително медицинския персонал, с който АФП се срещна.

Още: Руски неонацисти пуснаха ВИДЕО как използват химическо оръжие в Украйна

През януари миналата година Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) обвини правителството в Дамаск за атаката, при която загинаха 43 души Разследващите казаха, че има "разумни основания да се смята", че най-малко един хеликоптер на сирийските военновъздушни сили е изхвърлил два цилиндъра с токсичен газ върху Дума.

Къде бяха отнесени мъртвите?

"Ние отрекохме инцидента, избегнахме да отговорим на определени въпроси, като "къде бяха отнесени мъртвите?", каза един от свидетелстващите сирийски медици и поясни, че режимът на Асад се опитал да обясни случаите на задушаване с "праха, мръсотията и дима от боевете". Нисрин, видяна във видеото да помага на момиче в изключителна беда, каза, че властите "ни казаха, че не е имало химическа атака" и че "искаха да сложат край на тази история и да я отрекат, за да може Дума да обърне нова страница"

Органът за наблюдение на ОЗХО каза, че "елитна" сирийска част, известна като "Силата на тигъра", е започнала атаката по време на военна офанзива за възстановяване на Дума и че ислямистките бунтовници са се съгласили да се оттеглят ден след това. 

Още: Малко недоразумение: Руснаците атакували погрешка своя позиция в Курск с химически оръжия

И тримата медицински лица споделиха, че след първия кръг от разпита им е казано да повторят отговорите си пред камера като свидетелство за разследваща комисия, работеща с ОЗХО. Кадрите бяха "редактирани и някои пасажи бяха изтрити или извадени от контекста, за да служат на гледната точка на властите", каза Ханаш - репортажът е излъчен по държавната телевизия на следващия ден. 

Кога падна режимът на Башар Асад?

На 8 декември, след 13-годишна гражданска война, сирийските бунтовници превзеха Дамаск и принудиха Асад да избяга, слагайки край на десетилетното управление на клана му.

Още: Руснаците използват на фронта ново химическо оръжие, причиняващо тежки поражения? (СНИМКИ)

Силите под командването на Шара - по-известен като Абу Мохамед ал Джолани, назначи служебно правителство за срок от три месеца, което практически е същото, което досега управляваше бунтовническия анклав в северозападната провинция Идлиб. През 2013 г. Вашингтон обяви Шара за терорист и посочи по онова време, че Ал Кайда му е възложила задачата да свали режима на Асад и да установи шериатско управление в Сирия. В петък американските официални представители съобщиха, че САЩ ще отменят обявената за главата му награда в размер на 10 милиона долара.

Войната в Сирия отне живота на стотици хиляди, предизвика една от най-големите бежански кризи в нашето съвремие и превърна цели градове в развалини, а икономиката е напълно нефункционираща в резултат на международните санкции.

Междувременно Катар отново отвори посолството си в Дамаск. Днес знамето на емирството беше издигнато пред сградата на дипломатическата мисия. Така Катар става втората страна след Турция, който възстанови работата на посолството си в Сирия след идването на власт на оглавената от ислямистите бунтовническа коалиция, свалила Асад, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

Още: Русия ползва все повече забранени химически оръжия по целия фронт: Данни от Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес