За много потребители въпросът сигурно изглежда направо глупав: колко прах да сипят в пералнята? Въпреки това, за да не навредите на елементите на пералното оборудване, да не разваляте дрехите и да икономисвате семейния бюджет, струва си да знаете нюансите в правилната работа с пералнята.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Някои мислят, че когато перат, колкото повече препарат сложат в машината, толкова по-ефективен резултат ще получат. Това е логично, но не винаги е вярно. Употребата на перилни препарати в големи количества провокира сериозни негативни последици:
- излишното количество прах след изплакването оставя бели петна по тъканта;
- препаратът не се използва докрая, а това ще причинява повреди в бъдеще;
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
- ще излиза лоша миризма от барабана на пералнята.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
Производителите на различните прахове за пране предписват инструкции на опаковките, които показват колко прах да се сложи в прането. Но това е само препоръка. А и за производителите е на сметка продуктът им да се търси възможно най-много, да се изразходва бързо и отново да се купува. Затова по принцип към техните препоръки се отнасяйте резервирано.
Най-големите проблеми с пералнята и как да ги решим?
Факторите, на които е желателно да обърнете по-особено внимание, преди да сложите прах, са следните:
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
- в какво състояние е прането. Определете дали прането е силно замърсено или не;
- наличие на трудни петна. Не мислете, че колкото повече прах се постави в пералнята, петната и замърсяванията ще бъдат изпрани толкова по-добре. Само количеството прах не винаги е достатъчно за изчистване на петната от дрехите – към него е по-добре да добавите различни специални средства за тяхното отстраняване;
- твърдостта на водата. Това обстоятелство влияе пряко върху качеството на изпирането. Във вода с примеси от желязо пяната се образува слабо, което също ще повлияе на качеството на прането. Затова производителите на прахове прибавят омекотители към състава им;
- обемът на прането, подготвено за изпиране - вече въз основа на този показател е правилно да изчислите колко грама прах да сипете в пералнята.
- количеството вода, използвано за едно пране. Колко вода да използвате при пране зависи от режима и вида на тъканта. Не забравяйте, че когато настройвате режима за пране на специални тъкани, например коприна, вълна, трябва да използвате специални таблици;
Никога повече не го правете! Ето защо пералнята не центрофугира
- колко е прахът, необходим за твърдата вода. Производителите пишат на опаковката следните цифри за нужното количество препарат: за едно пране е достатъчно да сипете 150 г прах, а пък при силни замърсявания и сложни петна - 225 г. Такива изчисления са валидни за вода с мека или средна твърдост. Ако водата обаче е много твърда, обикновено се препоръчва да прибавите 20 грама. Тук производителите обикновено се изхитряват и целенасочено надценяват количеството прах, изчислено за един цикъл. Установено е, че при средно замърсяване за едно пране е необходимо да се сложи прах в обем 1 една супена лъжица - а това са около 25 грама. По принцип, за 1 кг ленен текстил може да сипвате около 5 г прах.
Ако върху прането има застарели и недостатъчно изпрани петна, недейте да сипвате прах повече от препоръчителното. Това определено няма да даде положителен ефект върху изпирането, а ще добави само още повече проблеми. По-лесно е предварително да накиснете прането, където се забелязват упорити петна. Ако пък водата е прекомерно твърда, прибавете 2-3 супени лъжици готварска сода към препарата. Тя не само ще омекоти водата, а и прахът ще бъде разтворен по-бързо. Ала внимавайте: никога не използвайте сода, когато перете вълнени и копринени тъкани!