Всяка домакиня знае, че почистването на кухнята е сериозно начинание.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
В това отношение съществуват някои универсални препоръки и съвети, които са валидни както за дървени кухненски мебели (без значение боядисани или не), така и за такива с ламинирано, лакирано или пластмасово покритие.
Най-важното правило е: непременно пробвайте почистващия препарат върху някой по-незабележим детайл, преди да започнете голямата битка. Обработете съответния тестов участък, след това го избършете чисто, почакайте да изсъхне и и вижте дали тестваното покритие не е променило цвета си, блясъкът да не е изчезнал и т. н.
Мазният налеп по кухненските мебели е неприятен „микс“ от прах и изпаренията по време на готвене. Колкото по-стара е така образуваната плака, толкова по-големи усилия се искат за отърване от нея. Затова най-добре е да се извършва „голямо" почистване на кухнята 1-2 пъти годишно, а обикновено „основно" чистене - на всеки 2 месеца, като използвате не абразивни (стържещи), а меки средства. Спокойно, такова чистене, естествено, се извършва само при необходимост! Но все пак не изчаквайте крайната необходимост да стане въпиюща; тоест, кухнята ви да заприлича на декор тип „леговището на Дракула“ от някой филм с подобно заглавие...
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
За почистване на труднодостъпни, напукани места и фини покрития е подходяща, колкото и да е странно, най-обикновена четка за зъби, топната в почистващия препарат. Тесните пролуки може да изчистите с нож, увит в плат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
Не включвайте в действие груби абразиви – допустими са само добре познатата сода бикарбонат, вече споменатата четка за зъби или най-обикновена кухненска гъба (откъм по-грубичката й страна). Това важи особено за дървеното оборудване, както и за всякакви боядисани мебели без защитно покритие. Най-добре е да използвате нова гъба с чиста грапава страна. Стар, омазнен сюнгер само ще зацапа и омаже още повече.
При завършване на чистенето се препоръчва да изтъркате кухнята: първо с влажна кърпа от микрофибър, сетне със суха и чиста суха кърпа, желателно също микрофиброва. Особено внимание трябва да се обърне на шкафовете над печката.
За експресно почистване и полиране при по-тежки случаи се използва кашичка от сода и растително масло – вероятно ще предпочетете слънчогледово олио, кой е луд да си търка кухнята със зехтин „върджин“? Е, може да има и такива, ама тази статия определено не е за тях – те разполагат с прислужници.
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
Със сместа от олио и сода се чистят небоядисани дървени повърхности, също и обработени с матов лак, безир, полиращ препарат, лак, восък, различни импрегниращи препарати; ламинирани кухненски мебели, плотове от дървесни частици и разнообразни други материали.
Тази рецепта е твърде полезна, ако за минимално време и пари искате да съживите стара кухня или отделен плот. Със сместа можете сравнително лесно да премахнете плътно залепнали капки мазнина, петна и плаки. Като „запечатате“ така порите на дървото, го предпазвате от бъдеща влага и мръсотия, а и придавате на мебелните фасади естествен блясък.
Тази старинна домашна рецепта замества успешно и съвременните почистващи препарати, и лака за мебели. Само трябва да внимавате с боядисани дървени мебели и такива от светло дърво - растителното масло може да остави по тях лек жълтеникав оттенък.
Важно е почистването с маслено-содова смес да се прави редовно - поне на 2 месеца, защото маслото има свойството да се оксидира (окислява) и защитните му свойства изчезват, може и да промени цвета си.
Как се прави сместа?
1. Смесете лъжица и половина сода за хляб с 1 лъжица растително масло (разбира се, можете да смесите и по-големи количества, естествено, но все в съотношение 1.5:1).
2. Полученият микс се разтърква върху замърсените повърхности; обърнете специално внимание на шкафовете около печката. Содата леко ще се сипе и рони, а маслото ще попие и изиграе ролята на лак. Пред очите ви дървото ще стане по-чисто и светло.
3. Изтрийте обработената зона с навлажнена мека и чиста кърпа.
4. Забършете, също с влажна кърпа, останалата мебелировка от прах и лека мръсотия. При необходимост, разтвор от сода и масло е подходящ за почистване на цялата кухня.