Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9 начина да премахнете от пералнята си лошата миризма

18 август 2022, 12:00 часа

При появата на лоша миризма първата ви работа е да извършите сервизно пране без прах и дрехи. Изберете най-дългата програма при най-високата температура. Всички бактерии в барабана  и маркуча за източване ще умрат. 

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

Други методи:

1. С оцет

Оцетната киселина се справя добре с варовик, гъбички, перфектно дезинфекцира, не уврежда вътрешните части. Добавете 2 с.л. оцет в тавата, пуснете цикъла на пране на 90 градуса. След началото трябва да натиснете пауза и да възобновите процеса след 45-60 минути. Също така е полезно да избършете всички части на машината с оцетна вода.

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

Колко прах се слага в пералнята - не допускайте повече грешки

2. Хлебна сода

Содата има дезинфекциращи свойства, помага да се отървете от слуз, плака, котлен камък и мухъл. За превантивни цели можете да добавите 1 с.л. сода заедно с прах за пране. Ако има силна, упорита миризма на мухъл, изсипете в тавата 6 с.л., стартирайте деликатното пране на 30 градуса. И след това добавете температурата до 60 градуса, добавете лъжица оцет, отново пуснете пералнята на празен ход.

3. С лимонена киселина

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

Този инструмент помага за премахване на котления камък върху нагревателя, а също така има дезинфекциращи свойства. Ако перете рядко, тогава е достатъчно да го почиствате веднъж на тримесечие. Лимонената киселина (100 g) трябва да се изсипе в отделението за прах, с 90 градуса температура, пуснете пералнята на празен ход. В края на процеса е препоръчително да избършете гуменото уплътнение, да оставите люка и тавата отворени.

4. С меден сулфат

Най-често причината за миризмата е мухъл, а разтворът на меден сулфат перфектно се бори с гъбичките. За да приготвите почистващия препарат, трябва да разтворите праха в съотношение 2 супени лъжици на литър вода. Навлажнете гъба в тази смес, внимателно преминете през вътрешните детайли, като обърнете внимание на гуменото уплътнение(там често се натрупва мухъл ).

Профилактика на пералнята – нужно е!

5. С таблетки за съдомиялна машина

Продуктът е предназначен за почистване на съдове от мазнини и следи от храна, убива патогенната флора, предпазва от варовик. Поставете 5 таблетки, включете цикъла на пране на 90 градуса и изплаквате. Оставете пералнята отворена.

6. С Белина

Белините на основата на хлор са чудесен начин за дезинфекция на вашата пералня. Трябва да смесите 150 мл белина с 250 мл течен препарат за пране. Изсипете в тавата, изберете режим 60 градуса и стартирайте цикъла. В напреднали случаи изсипете 500 мл белина и пуснете машината на празен ход.

7. Гел за съдове

В самото начало можете да опитате да почистите машината с течност за миене на съдове. Разтворете 1 с.л. в 1 л топла вода, намокрете кърпа и почистете всички проблемни зони. Отстранете пяната с чиста вода, избършете и оставете люка и таблата отворени.

8. Цялостно почистване

•  Почистете уплътнението с оцет .

•  Измийте тавата и стените с четка и сапун за пране или намажете с белина за 1-2 часа, повторете процедурата, отстранете останалата мръсотия под силно водно налягане.

•  Отстранете мръсотията от филтъра и изплакнете под течаща вода.

•  Проверете дренажния маркуч за запушвания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес