Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 неща, които не могат да се почистват с оцет: Съвети за младите домакини

16 януари 2023, 18:44 часа

Оцетът прави чудеса за почистване. И много домакини знаят това. С негова помощ може да премахне варовика, да се справите с миризмите и да дезинфекцирате различни повърхности.

Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно

Още: Как бързо да почистим съдомиялна?

Но има материали, които след контакт с киселината могат да загубят добрия си вид. Това се отнася за покрития от естествен камък и не само. Ето какво е нужно да знаете. Така домакините ще са по-внимателни с оцета и няма да съжаляват, че в един момент са посегнали към него.

1. Естествен камък

Мраморните и други каменни повърхности, след контакт с оцет, губят своя блясък, равномерен цвят и като цяло се повреждат. В случая, необходимо е те да бъдат защитени от киселини. В никакъв случай не им слагайте оцет.

Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна

Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи

Никога не правете това при чистене, може да засегне ЗДРАВЕТО ви

2. Ламинат и паркет

Цветът на тези покрития може да избледнее след третиране с оцет. Същото правило важи за всички полирани повърхности. Поради контакт с киселина, лакът избледнява и губи блясъка си. Използвайте предназначените за тези повърхности препарати, за да постигнете желаната цел.

3. Фуги на плочките

Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята

Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?

Ако фугите предварително са били запечатани със силикон, тогава е по-добре да не използвате оцет за почистване и миене на плочки. След това втвърденият силикон губи своята еластичност, изсъхва, може да се напука и да падне. Много работа и главоболия ще си създадете така. В магазините продават подходящи препарати за тази цел.

4. Пералня

Не всичко е толкова гладко, колкото казват домакините. Киселината е вредна за медните и гумените части, което може да причини наводнение.

7 неща у дома, които трябва да чистите всеки ден

5. Съдомиялна машина

Същото важи и за обработката на гумените уплътнения на съдомиялните машини. Много по-безопасно действа лимонената киселина. Затова, ако държите да използвате домашно средство, нека да е лимонтузу.

6. Алуминиеви съдове за готвене

Алуминият не прощава контакта с киселина. Това се отнася не само за съдовете, но и за всякакви декоративни елементи. След обработка с оцет може да се появят петна по металната повърхност. По-добре почистете със сода за хляб.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес