Летните горещини преминаха, но лятото все още не е свършило, така че предстоящ още топли дни с високи температури. А те са опасни както за хората, така и за техните автомобили. Още повече, че много шофьори не знаят как да предпазят както колите се, така и самите себе си. Ето няколко съвета от автомобилни експерти.
Собствениците на автомобили трябва да проверят охладителната система в сервиз, както и да поддържат нейния радиатор чист. Освен това е необходимо да се следи температурата на арматурното табло, нивото на антифриз и да има малък запас от него в багажника.
Освен това, трябва да се внимава какво се оставя в автомобила в топлото време. Сред опасните вещи са смартфони и таблети, стъклени бутилки и аерозоли. Всички те може да се нагреят и да излязат от строя, а някои – като аерозолите, да се взривят и да нанесат сериозни щети на салона на превозното средство.
Ето и още няколко съвета:
- Не бързайте да включвате климатика на максимум - има риск от микропукнатини в предното стъкло.
- Отворете прозорците и вратите преди шофиране, за да излезе горещият въздух и едва след няколко минути включете климатика. Достатъчно е колата да е с 6-7 градуса по-хладно, отколкото е навън.
Когато навън е твърде горещо, хората чувстват отпаднали и раздразнителни, а това е особено опасно за шофьорите. Ето защо трябва да се придържате към следните правила:
- Пийте достатъчно вода, дехидратацията създава усещане за „мъгла“ в главата, повишава нивото на тревожност и депресия.
- Обърнете внимание на емоционалното си състояние. Топлината изостря емоциите и хората реагират по-рязко в някои ситуации. Затова е нужно, преди да седнете зад волана, да подредите мислите в главата си и да не се подавате на емоции.
- Спирайте по-често за почивка, когато пътувате в жегите. Сънят, разходките в гората, дихателните практики и медитацията помагат за емоционалното възстановяване и подобряват мозъчната функция.