През зимата много по-често отколкото през лятото се появят информации за запалени и изгорели автомобили, оставени на паркинг. Автоекспертите на портала NJcar обясниха защо в студено време автомобилите се палят по-често отколкото в по-топлото време.
Основната причина за запалване на автомобили през зимата е една от новите функции, предлагани в последно време - тази за автоматично стартиране. Шофьорите я настройват да се включва автоматично на всеки няколко часа, за да предотвратят замръзване на двигателя. Въпреки това, поради падане на температурите, възникват прекъсвания в работата на електрониката. Те предизвикват къси съединения, което води до пожар.
Друга причина за самозапалване на автомобил е евтиният антифриз, който не само кипи при повишаване на температурата, но и се запалва. Това може да се случи например, ако радиаторът за охлаждане на двигателя е запушен с мръсотия.
В студено време гумените маркучи протичат. Замръзналите материали се свиват, скобите се разхлабват, което води до изтичане на гориво. Всяка случайна искра от статично електричество може да запали изпаренията на горивото.
Освен това, по време на студен старт, свещите и бобините за запалване, както и замръзналите дюзи започват да работят с прекъсвания. Двигателят прекъсва, поради което неизгорелите бензинови пари се изхвърлят в изпускателния колектор и изгарят вече в катализатора.
Колкото по-лошо работи двигателят, толкова повече бензинови пари изгарят в изпускателната система. В резултат на това катализаторът и ауспухът могат да достигнат много високи температури, което също може да причини пожар.така и да му отворят вратата. Страничните стъкла се превръщат в екрани, на които се прожектират различни изображения.