В света на автомобилите сервоусилвателят на волана вече се среща почти на всяка кола. Това устройство улеснява управлението, намалява броя на оборотите от едната крайна точка до другата, което подобрява реакцията и маневреността на автомобила. С него обаче трябва да се борави изключително внимателно, категорични са механици.
Как се разбира, че спирачките на автомобила са повредени
Сервоусилвателят на волана наистина улеснява живота на водачите. Но въпреки всичките му предимства, той има някои недостатъци. Една от честите причини за повреда на устройството са неуместните действия на водачите при паркиране, когато воланът се върти от край до край.
По време на работа в кормилната система, където циркулира течност, възниква повишено налягане. Просто казано, когато воланът се завърти, течността притиска буталото, разположено в силовия цилиндър, което от своя страна кара кормилната рейка да се движи.
Още: Как да разберете, че окачването на колата ви е повредено
Когато воланът се завърти докрай и се задържи в това положение със сила, докато колелата на автомобила вече не могат да се въртят, налягането в кормилната система се увеличава. Това поставя прекомерно напрежение върху всички компоненти на системата. Особено изложени на риск са свързващите тръби.
Дори ако има байпасен клапан, който е предназначен да намали излишното налягане, подобни действия на водача могат да доведат до разкъсване на свързващите маркучи.
За да се избегнат подобни проблеми, важно е волана да не бъде държан в крайно положение дълго време. Ако се прави само веднъж за няколко секунди, това няма да доведе до негативни последици.
За да се предотврати претоварване на кормилната система, след като завъртите волана докрай, се препоръчва леко да го завъртите и в обратна посока. Това ще помогне да се избегне разкъсване на тръби, счупване на скоби и износване на помпата на кормилното управление.
Още: Защо е добре в бензиновия резервоар да се сипва спирт след края на зимата