Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Системите за помощ на водача отказват на всеки 13 километра

07 август 2020, 13:05 часа • 3979 прочитания

Асистиращите системи на новите автомобили са ненадеждни и се нуждаят от сериозна доработка, тъй като отказват на всеки 13 километра. До този извод стигнаха изследователи от Федерацията на автомобилните клубове на Северна Америка (АСА).

Според главния инженер и директор на АСА – Грее Бретан, който отговаря и за връзките с автомобилните производители, системите за помощ на водача са далеч от съвършенството. Те работят нестабилно особено в реални условия, но това не прави впечатление на големите компании.

„Производителите са длъжни да работят върху надеждността на технологиите, включително и тези, които отговарят за удържане на автомобила в лентата на движение. Освен това, те задължително трябва да разработят по-адекватна система за предупреждение за опасност от челен сблъсък“, заяви Бренън.

Друго изследване на ААА, проведено по-рано тази година, показва, че само един от десет шофьора се доверява на безпилотните транспортни средства. В момента няма напълно автономни машини от пето ниво, но те се разработват на базата на сегашните полуавтономни системи за помощ на водача. Във федерацията са на мнение, че автомобилните производители трябва да усъвършенстват технологиите, преди да ги внедрят в автомобилите. В противен случай има опасност да отблъснат купувачите.

Изследването показва, че 76% от отказите на автономните технологии на пътя са свързани със „загуба на направлението на движение“ при системата за поддържане на лентата на движение. В 66% от случаите се стига до сблъсък с друго превозно средство, като средната скорост, при която се случва инцидента, е 40 км/ч.

В проучването са участвали BMW X7, Ford Edge и Cadillac CT6 (всички моделна година 2019), както и Subaru Outback и Kia Telluride от 2020 г.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес