Toyota Motor Corporation започна да автоматизира логистичния процес за готовите автомобили. Сега нови безпилотни трансформиращи се роботи ще товарят автомобили на автовози.
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
Още: Toyota RAV4 е най-продаваната кола в света
Още преди време компанията обяви за недостиг на служители в логистичния сектор, като той беше наречен „проблемът на 2024 г.“ И използването на роботи ще помогне за решаването му, като вече се внедряват в завода в Мотомачи (префектура Аичи). С времето практиката ще се разшири и в други производствени обекти.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ouqvb_Yyk-Q?si=YlxC37ypA6hKE1kU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
През септември безпилотният VLR започна да работи в склада за готови стоки на завода в Мотомачи. Това е товарна платформа, която може да се повдига, спуска, разширява и компресира, за да побере различни по размер превозни средства. За да разработи оптимален маршрут и по време на движение, роботът използва високо прецизна система за сателитно позициониране (GPS).
Toyota учи автомобилите да намират най-добрите места и да паркират сами
Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара
Доскоро с логистиката на готовите автомобили се занимаваха хора. Те сортират автомобили на площ от 40 хиляди квадратни метра. метра, разпределяйки ги в сектори за по-нататъшно натоварване на автовози. Работата върви ден и нощ, под палещото слънце, в сняг и дъжд, като в крайна именно лошите условия на труд станаха причина за недостиг на служители. Е затова беше решено постепенно да се повери цялата рутинна работа на безпилотни машини. Хората ще участват само в техническата им поддръжка.
В същото време заводът в Мотомачи представи цех за сглобяване на автомобили от ново поколение. В него вече няма традиционен конвейер, а колите сами се движат по линията. Използван е иновативен подход за сглобяване на електрически превозни средства.
Завод на Toyota спря за месец заради липса на компоненти
Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?
Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?
Първата стъпка е да се инсталират двигателя и батерията върху шасито на бъдещия автомобил. След това колата самостоятелно се придвижва до необходимите автоматични машини и устройства, по време на които се монтират нови части върху нея. В близко бъдеще машините ще се движат напълно автономно от началото на монтажа до станцията за контрол на качеството и зоната за доставка.