На 14 юли Европейската комисия прие пакет от мерки, който предвижда намаляване на вредните емисии СО2 с 55% до 2030 година (в сравнение с 1990) и превръщането на Европа в климатично неутрален континент пред 2050 година. Основна част от плана е пълната забрана на продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2035 година.
Ограничението ще засегне не само бензинови и дизеловите модели, но и хибридните автомобили, а също така тези на пропан-бутан и метан. Предложението предстои да бъде обсъдено от Европейския парламент и съответно да бъде прието от 27-те страни-членки на ЕС. То обаче не е никак по вкуса на производителите на автомобили в Европа.
От Европейската асоциация на автопроизводителите (ACEA), постигането на подобни цели ще бъде много трудно за автомобилния сектор и за заети в него милиони хора. Шефът на ACEA – Оливер Ципсе, който е главен изпълнителен директор на BMW, индустрията трябва да се съсредоточи върху иновациите, а не върху забраната на конкретни технологии.
„Поне на този етап забраната не е рационално решение. Постигането на подобни цели няма как да бъде осъществено без значителни усилия от всички заинтересовани страни, в това число и самите държави“, коментира Ципсе.
Асоциацията на германската автомобилна индустрия (VDA) също критикува намеренията на Европейската комисия най-вече заради забраната на хибридите. Според ръководителя на организацията Хилдегард Мюлер, това противоречи на самата идея за въвеждане на иновации.
„Това е антииновация, която ограничава не само производителите, но и избора на потребителите“, заяви Мюлер.
Изданието Automotive News съобщава, че предложението е прието „на нож“ и от Европейската асоциация на доставчици на оборудване (CLEPA). Нейният секретар Зигрид де Фриз е категорична, че това не е начинът за развитие на индустрията, тъй като подобни действия ще я отведат в друга посока.