Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правила и препоръки при покупка на употребяван автомобил

10 ноември 2022, 12:45 часа • 14213 прочитания

Закупуването на автомобил е важна и приятна процедура, но трябва да бъдат премахнати емоциите и да се подхожда внимателно. Не всички шофьори могат да си купят това кола и се насочват към употребявана. А това крие рискове и съответно изисква повишено внимание, както и външна помощ.

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

При избора на автомобил на старо е необходимо да можете да идентифицирате скритите му недостатъци, за които продавачът предпочита да мълчи. Първото правило при търсене на употребявана кола е, че най-добре е тя да бъде купена от приятел или колега. Те няма да скрият недостатъците на автомобила.

Ако търсите кола в интернет, тогава трябва да вземете предвид известна степен на риск. Но сред офертите може да попаднете и на отлични автомобили, които са добре запазени, въпреки дългите години експлоатация. Необходимо обаче е да поканите професионалист с опит в ремонта на автомобили за оглед. Неговата помощ в случая може да ви спести сериозни бъдещи неприятности.

Първо механикът ще провери двигателя, който трябва да работи гладко и без прекъсване. Също така е необходимо да се провери моторното масло за неговата прозрачност и цветови нюанс. Бъдещият собственик на колата дори не може да предположи колко масло харчи двигателят, тъй като това ще стане ясно само месец след пускането на колата в експлоатация. Поради тази причина трябва да търсите следи от масло около двигателя. Наличието им показва проблем – моторът харчи масло, а това означава бъдещ ремонт.

Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Също така трябва да накарате продавача да запали колата, така че механикът да оцени цвета на отработените газове. Те трябва да са прозрачни и бързо да се разсейват. Синьото е знак за неправилна работа на буталната група. В първия случай маслото влиза в горивната камера на горивото, а във втория случай говорим за наличие на конденз и недостатъчна работна температура на двигателя.

След това каросерията се проверява за вдлъбнатини и драскотини. Панелите трябва да са равномерни, като не се допускат големи празнини между тях. Не трябва да има следи от ръжда по праговете и калниците.

Така се стига и до най-важното част – тест на колата в движение, който ще убеди бъдещия собственик, че всичко е наред. Освен това е необходимо да проверите наличието на антикорозионна смес на дъното и да се уверите, че скоростната кутия работи нормално. Отоплителната система също трябва да работи добре.

Като цяло, купуването на употребявана кола е лотария. И все пак, потенциалните купувачи на употребявани автомобили трябва внимателно да проверят всички компоненти, за да не плащат повече за последващи ремонти.

Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?

Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес