Nissan и Renault са постигнали споразумение за реорганизация на алианса и ще го обявят скоро. Разговорите между двата автомобилни производителя вървят от доста време, като през февруари беше обявена структурата на нов съюз, според който Nissan ще вземе до 15% дял в подразделението за електрически превозни средства на Renault Ampere, докато Renault ще намали дела си в Nissan с 43%.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Последните съобщения в медиите твърдят, че някои висши ръководители и директори на Nissan са оспорили условията на сделката и са били особено заинтересовани да защитят интелектуалната собственост на компанията. По информация на Reuters, в последните месеци Nissan е намалил стратегическите си инвестиции в Ampere. Дялът, който ще получи, ще зависи от стойността на електрическото предприятие на Renault, но може да бъде под 10%.
Плановете предвиждат Ampere да излезе на борсата през първата половина на 2024 г., като може да получи оценка от 10 милиарда евро. Смята се, че Renault е особено заинтересован от привличането на повече инвеститори в Ampere. Партньорът в алианса Mitsubishi изрази известен интерес към придобиването на малък дял в компанията, а производителят на полупроводници Qualcomm потвърди, че също ще инвестира.
Според Reuters обявяването на нов съюз е неизбежно, Nissan нарече преговорите „все още продължаващи". От на японската компания посочиха, че Nissan и Renault са ангажирани в конструктивни и продължаващи разговори, като подробности ще има едва след техния край.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
В същото време бившият шеф на Nissan и Renault - Карлос Гон, заяви пред медиите, че последното споразумение между двете компании показва наличието на голямо недоверие .
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
„С последното споразумение те се опитват да направят мини съюз с много ограничено сътрудничество. Все още има голямо недоверие между двете организации, точно това е положението“, каза той.