Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-честите измами при покупка на кола втора употреба

12 май 2021, 18:50 часа • 15851 прочитания

Покупката на употребявани автомобили е традиция в България и Югоизточна Европа, но крие рискове и често може да причини сериозно главоболие. Докато купувачите търсят поддържана кола на разумна цена, а продавачите им предлагат "супер запазена, карана от германска пенсионерка", реалното състояние на автомобила обикновено остава загадка.

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

Един от основните проблеми е, че купувачите не могат лесно да забележат повечето известни измами с употребяваните возила. Една част от колите "на старо" изглеждат изкусителни на пръв поглед, но при по-задълбочен анализ може да се окаже, че съвсем не е така. Нерядко това води до неочаквани и дори непоносими сметки за ремонти, както в момента, така и в бъдеще.

Платформата carVertical разкрива най-честите измами с коли втора ръка. Тя проверява историята на автомобилите, използвайки данните от национални и частни регистри, застрахователни компании и бази данни за крадени коли в различни държави. Анализирайки над 1 милион доклада за автомобилни истории в периода април 2020 г. – април 2021 г. в 21 европейски държави, компанията открива най-честите измами, за които трябва да внимавате при покупката на кола втора употреба:

1. Колата е повредена

Нарастването на населението в градовете неминуемо води до повече коли, по-натоварен трафик и все повече пътни инциденти. Ето защо не е изненада, че близо 1/3 (31%) от всички проверени автомобили чрез платформата на carVertical са претърпели щети.

Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Когато избирате кола, е препоръчително да проверите дали всички пролуки между отделните детайли на купето са еднакви. Ако някои от тях са по-широки от останалите, това може да издава повредени елементи или некачествени ремонти. Някои измамници опитват да прикриват тези проблеми и именно затова кандидат-купувачите трябва по-подробно да инспектират автомобила.

2. Превъртян километраж

Всяка шеста кола (16,7%), проучена от carVertical, е с превъртян километраж. Измамите с пробега са нещо обичайно сред некоректните търговци, внасящи употребявани автомобили, опитвайки се да ги продадат с фалшиви показания на километража. Дизеловите коли са тези, които по-често биват манипулирани в пробега.

Превъртането на километража е евтина процедура на черния пазар, която пък от своя страна може да увеличи стойността на автомобила с 25% или повече, особено при по-популярните превозни средства.

Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?

Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ

Колите, чиито километраж е бил превъртян, могат да бъдат бързо разобличени. Обикновено дори самата амортизация на автомобила е сигнална лампа колко е използван. Ако седалките, волана или скоростният лост са износени, но цифрите на километража показват малък пробег, това може да е знак за купувача да стои далеч от въпросното возило.

3. Автомобилът е краден

Покупката на крадена кола е може би най-лошото преживяване сред измамите на вторичния пазар. Често злощастните нови собственици се оказват с конфискувано возило, а връщането на похарчените за закупуването средства става изключително сложно. През последните 12 месеца, carVertical идентифицира няколкостотин крадени коли, като по този начин спестява значително време и средства на купувачите.

Кои са останалите начини, по които могат да ни излъжат, четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес