Mercedes-Benz обяви създаването на собствена операционна система за автомобилите си, като разкри и подробности за нея. Тя се казва MB.OS и ще служи не само като бъдещ интерфейс за информация и развлечения за моделите на Mercedes, но също така ще подкрепи софтуерните надстройки, функциите за автоматизирано шофиране и др.
Изграждането на операционна система ще позволи на Mercedes по-голям контрол върху това как системата функционира както на вътрешно ниво, така и на ниво клиент. В този случай MB.OS ще разполага с архитектура тип „от чип към облак“ и ще интегрира софтуер и хардуер от ключови технологични играчи в пространството като Google.
Германският производител съобщава, че MB.OS ще се свърже с всеки основен аспект от веригата на стойността на компанията, „включително разработка, производство, търговия и услуги“. Казано по-просто, не става въпрос само за подобряване на информационно-развлекателното изживяване. Става въпрос за това, че Mercedes има силата да прецизира своя софтуер за по-дълъг период от време.
Пример за това как това е как система помага за подобряване на изживяването при автоматизирано шофиране. Mercedes си партнира с NVIDIA, за да създаде „мозък за шофиране“, както се изразява. Системата е способна да извършва 254 трилиона операции в секунда в опит да обработи данни от множество сензори на превозни средства. В основата на системата е способността за интегриране на машинно обучение, което се поддържа в основата от MB.OS в партньорство с NVIDIA.
Новата операционна система все пак ще работи за подобряване на информационно-развлекателното изживяване. От Mercedes твърдят, че ще използват партньорството си с Google, за да интегрират собственото си брандирано навигационно изживяване. Това ще включва данни в автомобила и възможности за навигация чрез платформата Google Maps. Освен това, когато използват автономната функция Drive Pilot Level 3, шофьорите могат да използват приложението YouTube, вградено в софтуера.
Системата ще работи с технологията Antstream, за да включва игри в аркаден стил в автомобили и с приложения за видеоконференции в автомобила като Zoom и Webex. Трябва да се има предвид обаче, че нито една от тези функции не е обещана като безплатна или стандартна за някой модел. В Mercedes са наясно, че в крайна сметка може да печелят от MB.OS и очевидно планират да го направят.
През 2022 г. германският производител е генерирал повече от милиард евро приходи от софтуер и очаква над милиард печалби преди лихви и данъци (EBIT) до 2025 г. Софтуерът е толкова жизненоважно парче от пъзела, че компанията планира за отдели една четвърт от своя бюджет за научноизследователска и развойна дейност за него до средата на десетилетието. Първите производствени автомобили с MB.OS ще се появят през 2025 г., когато ще дебютира и новата платформа на Mercedes - MMA.