Кога автоматичната ръчна спирачка може да бъде опасна

11 април 2024, 11:23 часа • 4883 | прочитания

Електронно управляемата ръчна спирачка се превръщат в масово явление в наши дни, въпреки че не толкова отдавна беше смятана за премиум опция. С тази тенденция функцията Auto Hold става популярна при новите автомобили, но нейното използване си има както плюсове, така и минуси.

Още: Удивителен знак на таблото: какво означава и какво да правите

Още: Продажбите на нови коли – ръст в Азия и Америка, спад в Източна Европа

Още: Защо ръчната спирачка не трябва да се използва през зимата

Всъщност, Auto Hold се счита за допълнителна функция на ръчната спирачка. Тя предпазва автомобила от преобръщане благодарение на автоматичната настройка на ръчната спирачка. Веднага след като колата започне да се движи, заключването се изключва сама. Всичко това работи с помощта на стандартна ръчна спирачка, електрическо задвижване и специални софтуерни настройки на блока за управление, обясняват автомобилни експерти.

Много шофьори смятат Auto Hold за удобна и безпроблемна опция. Тя обаче има и своите недостатъци. Например - води до по-интензивно намаляване на живота на задните спирачни накладки. Макар и само за част от секундата, колата все пак трябва да се „бори“ със задните спирачки, преди бордовата електроника да сигнализира за изключване.

Още: Кога изборът на всесезонни гуми е подходящ

Още: Кои грешки при доливане на масло може да съсипят двигателя?

Още: Какви са признаците на предстояща повреда на скоростната кутия

Електронното устройство също си има предимства, тъй като изисква по-малко усилия за работа, освен това няма нужда да се коригира с течение на времето. То заема по-малко място в интериора и може да се използва като функция за задържане по наклон, предотвратявайки потеглянето на автомобила по наклонена повърхност.

Още: Знаете ли коя е най-старата марка автомобили?

Още: Знаете ли от какъв метал са направени буталата на автомобилите?

Статистиката показва, че все повече производители преминават към електронна ръчна спирачка, като някои от тях са се отказали от механичния вариант. Такива са BMW и Peugeot, докато при Audi само 1% от моделите са с механична ръчна спирачка. Opel, на свой ред, е намалил с 40% броя на автомобилите, предлагани с такова устройство, а единствената марка, която продължава да залага само на него, е Abarth.

Експерти посочват, че предстоящата забрана на продажбите на нови автомобили с ДВГ, ще доведе до отказ от механичната ръчна спирачка при всички производители. Тази забрана ще влезе в сила за всички държави в ЕС през 2035 г.

Още: Защо започват да свирят спирачките на колата?

Още: Половин година след като Русия пусна в продажба електрическата си "Лада" само 1 човек я е купил

Още: Защо е опасно да се зарежда автомобил с включен двигател

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес