Китай отново доказа своята доминация в класациите за продажби в Европа, като купувачите се насочват към множество нови модели, проектирани и произведени в Далечния изток. През целия август модели на производители като BYD и MG се оказаха хитове в продажбите, като в много случаи побеждаваха установени еквивалентни предложения от ЕС.
Нова китайска марка стъпва на два пазара в Европа
Последните данни представляват 95% от продажбите на нови автомобили в Европейския съюз, страните от ЕАСТ и Великобритания, като те идват на фона на внимателното наблюдение на Китай, който „наводнява“ Европа с достъпни автомобили.
Снимка: Motor
MG е един от най-големите победители в списъка, като популярният модел MG4 влиза в топ 40 на най-продаваните в Европа. Кросоувърът MG ZS е плътно зад него - на 44-то място. Общите европейски продажби за марката през август 2023 г. са почти тройни спрямо същия месец на миналата година - с 14 411 продадени единици срещу 5 338 преди това. През миналия месец MG е успяла са продаде повече нови коли от Volvo, Suzuki и Mini.
Още: Китай предупреди ЕС: Разследването за електромобилите ще навреди на отношенията ни
Друг китайски производител - BYD, също навлиза все по-сериозно на пазара в Европа, като през август е продал 2685 нови автомобили. Статистиката показва значително подобрение спрямо 186 бройки, които компанията е доставила през август 2022 г. Бестселър на най-големия производител на електрифицирания преводни средства в света е седанът Atto 3, от който на Стария континент са реализирани 2559 единици. И така той изпреварва по продажби модели като Mercedes E-Class и BMW 5-Series и 4-Series.
Марката Polestar, която също е китайска собственост, отчита подобни резултати, като нейните продажби са скочили с 250% през август. Ръст отчита още Lotus, Ora, Great Wall, Nio и Xpeng, като всеки от тези брандове записва трицифрено увеличение на продажбите в сравнение с миналата година.
Според Customs Data, като цяло доставките на китайски нови електрифицирани превозни средства (хибриди и електротомибили) за ЕС са се увеличили със 112% през първите седем месеца на 2023 г. и с удивителните 361 процента от 2021 г. Търсенето е толкова голямо, че китайските производители на автомобили търсят нови кораби за превоз на превозни средства.
Снимка: Motor
Междувременно Европейската комисия вече започва да взима мерки срещу китайското нашествие. Блокът обяви, че разглежда нарастването на търсенето на китайски електромобили, като се обсъждат възможни мита. Подобно решение обаче може да се очаква едва в края на 2024 г. Преди това лидерите на ЕС ще се опитат да изравнят условията, предоставяни на китайските и европейските производители.
Още: В Китай призоваха местните компании да се обединят и да унищожат останалите
Някои държави – като Франция, например, дори промениха законодателството си, за да се справят с конкурентите от Китай. През декември в страната ще влязат нови правила за субсидии на електромобилите, като в тях екологичността на превозните средства ще се оценява през целия жизнен цикъл – от началото на производство до рециклирането.
Подобен ход ще ограничи китайските конкуренти, тъй като енергията, използвана за тяхното производство, се генерира от въглища. А целта на ЕС е постигане на напълно екологично производство, което в Китай е невъзможно.