Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайските марки изтласкват чуждите производители

18 април 2023, 11:55 часа • 3817 прочитания

Китай е най-големият автомобилен пазар в света и повечето известни автомобилни концерни разчитат на него. Наскоро местните автомобилни производители направиха огромен скок напред, оставяйки конкурентите от други страни далеч назад.

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

Тази тенденция се усеща и на автомобилното изложение в Шанхай, което се провежда на всеки две години, редувайки се с Пекин. На 18 април то отново отвори врати, но от 2021 г. насам ситуацията на китайския автомобилен пазар се промени драматично. Местните марки вече са водещи в ключови сегменти. Техният растеж се дължи на новите електрически модели, които бързо набират популярност не само у дома, но и в чужбина.

Лидерът на китайския автомобилен пазар вече е компанията BYD, която на автосалона в Шанхай представи два нови модела - бюджетен електрически хечбек и по-скъп електрически SUV. През първото тримесечие на 2023 г. продажбите на BYD в Китай са нараснали с близо 69%, помагайки на компанията да заеме 11% дял от гигантския местен пазар. Това е повече от Volkswagen или Toyota, да не говорим за други автомобилни производители.



При моделите plug-in хибридният кросоувър BYD Song с начална цена от около 20 000 долара изпревари Nissan Sylphy, който държеше короната на най-продаван автомобил в Китай три последователни години. Електрическият хечбек BYD Dolphin EV, който започва от около 17 000, на свой ред изпревари Volkswagen Passat.

Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Като цяло обаче продажбите на пътнически автомобили в Китай са паднали с 13% през първото тримесечие, но в същото време продажбите на хибриди и електрически автомобили са нараснали с 22%. Резултатите на Volkswagen, General Motors, Honda и Nissan падат, а с тях и пазарният им дял.

„Разделението на пазара на ясни победители и губещи става очевидно, като има много малко печеливши, но много губещи“, коментира Бил Русо, основател на консултантската компания Automobility, цитиран от Reuters.

Някои от чуждите компании вече взимат мерки, за да се справят с новото положение. През януари 2023 г. Tesla започна ценова война в Китай в опит да спечели по-голям пазарен дял. Повече от 40 автомобилни марки последваха примера на американската компания, което според анализатори е навредило на рентабилността на индустрията като цяло.

Друга заплаха за известните марки е бързото нарастване на износа от Китай, предимно електрически превозни средства и PHEV хибриди. Износът от Китай в цялата индустрия се е увеличил с 83% през първото тримесечие в сравнение със същия период на миналата година. А BYD, която продава колите си в Европа и Югоизточна Азия, увеличи износа си 13 пъти наведнъж.

Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?

Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес