През зимата много шофьори са изправени пред един и същ въпрос - как точно да паркират колата си в заснеженото пространство пред дома им (ако нямат гараж, разбира се и трябва да оставят автомобила на улицата), че да не бъде повредена от други превозни средства.
Шофьорски навик, който съсипва колата през зимата
Преди да изберете място за паркиране, внимателно огледайте околността. Забелязали ли сте висящи ледени висулки или масивни снежни слоеве върху навеси, покриви на сгради или дори клони на дървета? Опасността тук се крие не само в потенциалната повреда на боята - дори сравнително лек слой сняг, падащ от високо, може да причини сериозни щети на каросерията и стъклото на автомобила. Внезапният удар може да смаже покрива, да огъне колони, да счупи стъкло или да повреди капака по начин, който би бил много скъп за ремонт.
Зимата поднася на шофьорите много неприятни изненади и една от тях е нестихващата атака на снегопочистващата техника. Ако колата остане на едно място дълго време, тя може дори да се озове под снежни преспи, превръщайки се в безформен снежен хълм. Шофьор на камион, който се движи в условия на ограничена видимост, може просто да не забележи, че колата е скрита под снега и да я повреди.
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара
Ако паркирате в ограничено пространство – като двор, например, трябва да решите как да подходите – напред или назад към изхода. На практика първият вариант има повече предимства. Основният аргумент е достъпът до батерията. При силен студ батерията може да се изтощи и ако колата е паркирана напред, ще бъде много по-лесно да я запалите. Повечето автомобили имат батерия под капака, а не в багажника, което улеснява свързването на кабелите. Освен това, ако е необходима изтегляне на автомобила, при тази позиция няма да се налагат излишни маневри.
Също толкова важно е удобството на сутрешното потегляне. Оставяйки колата с лице към изхода, водачът се освобождава от необходимостта да кара на заден ход, да прави обратни завои и да губи време за почистване на страничните стъкла. Това е особено вярно през зимата, когато замръзналите сензори за паркиране може да не работят правилно - или мълчат, или подават хаотични сигнали, създавайки фалшиво чувство за сигурност. В условия на ограничена видимост рискът да не забележите пешеходец се увеличава.
Как да разберете дали акумулаторът ви ще преживее зимата?
Преди да изключите двигателя и да излезете от колата, трябва да обърнете внимание не само на околната среда, но и на повърхността под колелата. Ако задвижващите колела са на заледен участък, сутрешното шофиране може да се превърне в трудна задача. Подхлъзване, загуба на сцепление и в най-лошия случай да се наложи да викате съседите си за помощ не е най-добрият сценарий за начало на деня. При автомобилите с предно предаване е особено важно предните колела да стоят на стабилна повърхност - сняг или още по-добре асфалт. Ледът най-често се натрупва по ръбовете на пътя, така че е по-разумно задната част на автомобила да е в тази зона, а не предната.