Вероятно мнозина знаят как трябва да се загрява автоматичната скоростна кутия, особено когато навън вече е студено. Малцина обаче са наясно, че и механичната трансмисия също трябва да бъде приведена в „работен режим“, за да може да изкара по-дълго време и съответно да се избегнат сериозни ремонти.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Това е и причината, поради която автомобилният експерти Алекс Ревин, дава съвети именно за работата с механична скоростна кутия, когато автомобилът все още е студен. Този агрегат си има своите конструктивни особености и съответно се отличава от автоматика.
В случая, докато превозното средство не се движи, частите на механичната скоростна кутия също са неподвижни, така че маслото в самия агрегат няма как да загрее, ако двигателят работи на празен ход. Тоест, за да загрее този тип трансмисия, автомобилът трябва да потегли. За ръчните скорости обаче сгъстеното масло не е толкова опасно, колкото при автоматика и затова потеглянето, когато скоростната кутия е студена, не е проблем.
Основното неудобство е, че при студена кола предавките се превключват по-трудно, с по-голямо усилие от страна на шофьора. В повечето случаи обаче е достатъчно кратко пътуване с честа смяна на скоростите, за да може да загрее маслото. Обикновено за подобно нещо да нужни 5-10 минути, като през цялото време предавките се сменят, без двигателят да се подлага на сериозни натоварвания, категоричен е Ревин.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Друг много важен детайл за добрата работа на механичната скоростна кутия е нейната поддръжка. Голяма част от тези трансмисии са необслужваеми, тоест не се нуждаят от смяна на маслото през целия жизнен цикъл на автомобила. Има обаче и такива, при които смазката трябва да се сменя. Затова и експертите препоръчват да се провери вида на съответната скоростна кутия и да се прочетат препоръките на производителя относно нейната поддръжка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби