Италия иска да се обедини с Франция и Германия, за да повлияе и да забави темпото на законите на Европейския съюз за намаляване на емисиите от автомобили и камиони, заяви министърът на промишлеността на страната Адолфо Урсо.
Още: Половин година след като Русия пусна в продажба електрическата си "Лада" само 1 човек я е купил
Още: Китайски автомобили, както и BMW и VW, са частично забранени в Европа
Дясното правителство на премиера Джорджия Мелони вече се обяви категорично срещу решението на блока да забрани продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили до 2035 г., като един министър нарече принудителното преминаване към електричество „самоубийство“ и „подарък“ за китайската индустрия .
Говорейки пред новинарския канал TGcom в събота, Урсо призова изпълнителната власт на ЕС - Европейската комисия, да възприеме „прагматичен, конкретен, неидеологически“ подход към законите за изменението на климата и каза, че иска да изгради „съюз“ с Париж и Берлин, за да смекчат разходите си за индустрията и потребителите.
Урсо допълни, че е обсъдил въпроса в Берлин с германския министър на икономиката Роберт Хабек на 20 февруари и ще направи същото в Рим на 3 март с френския министър на икономиката Бруно Льо Мер.
Още: Можете ли да спестите пари, като изключите климатика и другите системи в колата си?
Още: Най-важните аксесоари за мотористи
„Трите големи европейски индустриални държави могат да повлияят на европейските разпоредби“, каза министърът, имайки предвид Италия, Франция и Германия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Камери за средна скорост: Къде, кога и какви глоби ни грозят
Още: 10 акта за превишена скорост от София до Бургас: Възможно ли е?
Урсо специално спомена два проектозакона на ЕС: по-строгите правила за емисиите Евро 7 за автомобили, ванове, камиони и автобуси и предложението от този месец за допълнително намаляване на емисиите от камиони и автобуси.
Той каза, че Италия е решена да отложи одобрението на двата законопроекта до следващите парламентарни избори в ЕС през 2024 г., освен ако не бъдат изпълнени исканията на Рим за умереност.
Урсо също посочи, че Италия ще лобира за по-широко преразглеждане на „етапите и модалностите на екологичния преход“ през 2026 г., когато Европейската комисия трябва да прегледа напредъка, постигнат към целта за 2035 г. за постигане на нулеви емисии от нови автомобили и ванове.
Още: Какво да правим при замръзване на вратите на кола?
Още: Направиха предпазен колан, който се адаптира към теглото
Повтаряйки опасенията, изразени от италианския министър на транспорта Матео Салвини, Урсо каза, че ЕС рискува да премине от „енергийно подчинение“ на Русия за доставки на изкопаеми горива до „още по-сериозна зависимост“ от Китай за зелени технологии и суровини.
Регламентите на ЕС относно емисиите от пътния сектор са част от по-широк пакет от по-строги политики срещу изменението на климата, предназначени да постигнат целите на блока за намаляване на емисиите на парникови газове през това десетилетие.