Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Италия търси съюз с Франция и Германия против новите екостандарти

27 февруари 2023, 13:35 часа • 1515 прочитания

Италия иска да се обедини с Франция и Германия, за да повлияе и да забави темпото на законите на Европейския съюз за намаляване на емисиите от автомобили и камиони, заяви министърът на промишлеността на страната Адолфо Урсо.

Дясното правителство на премиера Джорджия Мелони вече се обяви категорично срещу решението на блока да забрани продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили до 2035 г., като един министър нарече принудителното преминаване към електричество „самоубийство“ и „подарък“ за китайската индустрия .

Говорейки пред новинарския канал TGcom в събота, Урсо призова изпълнителната власт на ЕС - Европейската комисия, да възприеме „прагматичен, конкретен, неидеологически“ подход към законите за изменението на климата и каза, че иска да изгради „съюз“ с Париж и Берлин, за да смекчат разходите си за индустрията и потребителите.

Урсо допълни, че е обсъдил въпроса в Берлин с германския министър на икономиката Роберт Хабек на 20 февруари и ще направи същото в Рим на 3 март с френския министър на икономиката Бруно Льо Мер.

„Трите големи европейски индустриални държави могат да повлияят на европейските разпоредби“, каза министърът, имайки предвид Италия, Франция и Германия.

Урсо специално спомена два проектозакона на ЕС: по-строгите правила за емисиите Евро 7 за автомобили, ванове, камиони и автобуси и предложението от този месец за допълнително намаляване на емисиите от камиони и автобуси.

Той каза, че Италия е решена да отложи одобрението на двата законопроекта до следващите парламентарни избори в ЕС през 2024 г., освен ако не бъдат изпълнени исканията на Рим за умереност.

Урсо също посочи, че Италия ще лобира за по-широко преразглеждане на „етапите и модалностите на екологичния преход“ през 2026 г., когато Европейската комисия трябва да прегледа напредъка, постигнат към целта за 2035 г. за постигане на нулеви емисии от нови автомобили и ванове.

Повтаряйки опасенията, изразени от италианския министър на транспорта Матео Салвини, Урсо каза, че ЕС рискува да премине от „енергийно подчинение“ на Русия за доставки на изкопаеми горива до „още по-сериозна зависимост“ от Китай за зелени технологии и суровини.

Регламентите на ЕС относно емисиите от пътния сектор са част от по-широк пакет от по-строги политики срещу изменението на климата, предназначени да постигнат целите на блока за намаляване на емисиите на парникови газове през това десетилетие.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес