Властите в Германия, Италия и Швейцария извършиха обиски в офисите на автомобилния гигант "Фиат-Крайслер" и производителя на камиони CNH Industrial заради твърденията, че техни двигатели са с по-високи от декларираното ниво на вредни емисии.
Действието се отнася до предполагаема употреба на така наречените "защитни устройства", за да се маскира дизеловото замърсяване от превозните средства, информира BBC според БГНЕС.
Операциите, инициирани от германските прокурори, разследващи измамите с емисии, включват твърдения, че устройства са били използвани в софтуера за управление на двигатели в 200 000 превозни средства. Фокусът на разследването са двигателите, използвани от Fiat, Alfa Romeo и Jeep, както и камионите Iveco на CNH.
Властите на Обединеното кралство поискаха също от две фирми в Лондон да предоставят документи.
В изявление на Евроджъст, агенцията на Европейския съюз за съдебно сътрудничество между държавите-членки, се казва, че разследването разглежда определен "брой хора", които може би са участвали в предполагаемо разрешаване на използването на устройствата. "Устройствата са незаконни според действащите разпоредби на Европейския съюз. Превозните средства със защитни устройства не са одобрени за използване по пътища в ЕС и потребителите с такива устройства, инсталирани в техните автомобили, са изправени пред възможни забрани за шофиране", гласи основата на изявлението на Евроджъст.
Използването на софтуер за по-ниски нива на вредни емисии нашумя покрай аферата с "Фолксваген" - "Дизелгейт". Устройствата позволяват на двигателите да отговарят на нивата на замърсяване при лабораторни тестове, но изключват системата за контрол на емисиите в реални условия на шофиране.