Недостигът на микрочипове удари по-индустрия по-силно, отколкото пандемията от коронавирус, сочат изчисленията на различни експерти и организации. Като пример се посочва концерна Stellantis, който заради глобалната криза с електронни компоненти ще произведе с 1,4 млн автомобила по-малко от планираното.
Още: Безполезно и дори опасно – режим N съсипва автоматичната скоростна кутия
Още: Toyota отново е най-големият производител на автомобили в света
Италианската профсъюзна организация FIM-CISL посочва, че до края на годината предстоят редица спирани на производството в заводите на Stellantis, в който влизат марките Fiat, Chrysler, Peugeot, Citroen, Opel и други. Според финансовия отчет за първата четвърт на 2021 година концернът е произвел с 11% по-малко автомобили, като ситуацията тепърва ще се влошава.
Профсъюзът FIM-CISL допълва, че само в Италия през първите 9 месеца на годината Stellantis изостава от плана си с близо 320 000 автомобила. Така, заради недостига на микрочипове, концернът ще произведе по-малко коли дори от "коронавирусната" 2020 година. Според представител на организацията, разликата ще бъде "много сериозна".
По-рано този месец концернът обяви, че затваря завода на Opel в Айзенах до края на годината. Там се произвежда кросоувъра Grandland X, който се сглобява и във фабриката на Peugeot във френския град Сошо. Доставките на модела няма да бъде прекратени, но клиентите ще чакат много повече за доставка на автомобилите си.
Още: Как да изберете правилните фарове и ЛЕД осветление за автомобила?
Още: BMW решава проблема с големите дисплеи пред шофьора
През лятото няколко предприятия на концерна в САЩ и Франция спираха производство, а през този месец най-голямата италианска фабрика на Stellantis - тази в Мелфи, ще работи само 6 дни. Най-леко от кризата пострада предприятието в Торино, което произвежда електрическият Fiat 500.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проблемът силно удари и по Skoda, където планират да намалят и дори да спрат производството в трите завода на компанията в Чехия. Това ще нанесе сериозни вреди на икономиката на страната, която до огромна степен зависи от износа на автомобили. Само в заводите на Skoda в Чехия работят над 35 000 души.