Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бусове засега бавят ключово сливане в индустрията

19 юни 2020, 12:18 часа • 19263 прочитания

Техният вид не предизвиква мечти за приключения като спортен модел или модерен SUV, но именно микробусите са един от основните източници за печалба за европейските автомобилни производители. Затова и регулаторните органи за защита на конкуреция в ЕС все още не са взели решение, дали да подкрепят предстоящото сливане между Fiat Chrysler (FCA) и PSA Group.

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

Европейските регулатори са притесени от евентуалното сливане, тъй като то може сериозно да навреди на кокуренцията в този сегменj. През 2019 г. FCA и PSA са продали обшо 755 000 микробуса, което означава, че съвместният им пазарен дял е 34%. Той е двойно по-висок от този на Renault и на Ford, който държат по 16%. Следват Volkswagen и Daimler съответно с 12 и 10%.

„Търговските микробуси са важни за физически лица, малки и средни предприятия , както и за големи компании, когато става въпрос за доставка на стоки или предоставяне на услуги на клиенти“, заяви шефът на Европейския съюз по конкуренцията - Маргрет Вестагер.

Именно по нейно настояване стартира и задълбочено разследване на предложеното сливане между двата произвоителя. Вестагер е на мнение, че бусовете ще играят все по-сериозна роля за автомобилната индустрия, тъй като стават много важни за дигиталната икономика. При нея частните потребители разчитат на покупки по интернет, които съответно им се доставят с товарни ванове.

Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата

Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване

Дарио Дузе, управляващ директор на консултантската фирма AlixPartners, допълва, че търсенето на автомобили от тези класове не се основава на дохода на хората (както е при автомобилите), а на техните нужди, тъй като те са част от логистичната индустрия, където има сериозни играчи.

„Логистиката е бизнес сегмент, който има значителен растеж поради няколко причини, включително електронна търговия, където се нуждаете от ефективни и пъргави микробуси за междуградски и градски доставки. Лекотоварните превозни средства могат да се възстановяват по-бързо от леките автомобили във фазата след пандемията от COVID-19”, допълва Дузе.

Продажбите на микробуси до 3,5 тона в Европа възлизат на 2,2 милиона превозни средства през миналата година, в сравнение с 15,8 милиона за леки автомобили, сочат данни, предоставени от Европейската асоциация за автомобилна индустрия (ACEA). Пазарът може да изглежда малък, но пък маржовете при тези модели са огромни и те се носят големи печалби – с до 15% повече от стандартните атомобили.

Друго предимство на товарните ванове е, че те не са натоварени с очаквания от потребителите, което води до допълнителни разходи и дуги усложнения. В крайна сметка, това са автомобили за работа и не се нуждаят от високо оборудване. Освен това, те все по-често получават електрически версии, като те са напълно конкурентни с тези на моделите с двигатели с вътрешно горене.

Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?

Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес