Американската автомобилна асоциация (American Automobile Association, AAA) се обяви срещу решението на властите в различни държави, които увеличават максимално допустимата скорост по пътищата. Според експертите, това е опасно решение и води до повече загинали и ранени на пътя.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
В рамките на изследване, в което са участвали още организацията Humanetics и Застрахователният институт за безопасност на движението, бяха разбити три кросоувъра Honda CR-V, произведени през 2010 година. Моделът е избран, защото при излизането си на пазара получава най-високи оценки на краш-тестове. Освен това, той съответства на средната възраст на автомобилите в САЩ – 11,8 години.
Изпитанията са проведени със скорост 64, 80 и 90 км/ч. При повишение на скоростта изследователите откриват по-големи структурни увреждания както по каросерията на автомобила, така и по манекена, който играе ролята на шофьора и в това едва ли има нещо изненадващо.
При скорост 64 км/ч деформацията на салона на тестваната машина са минимални, но при 80 км/ч се отчитат сериозни увреждания от страната на водача, на приборния панел и в областта на краката. Увеличението на скоростта с още 10 км/ч води до това, че салонът буквално е смлян, а датчиците по манекена отчитат допълнителни увреждания по лицето, които водят до тежки увреждания по мозъка.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Според президента на IIHS – д-р Дейвид Харки, съвременните автомобили са по-безопасни от всякога, но никой не е измислил, как да бъдат нарушени законите на физиката. И колкото по-бързо се движи автомобилът, толкова по- малко вероятно е да достигне безопасна скорост или пък да спре (ако има такава възможност) преди сблъсъка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби