Земеделската земя у нас става все по-скъпа. Статистиката отчита, че само за година цените са скочили с близо 15%.
Още: Държат си на "Газпром": Останалото без ток Приднестровие отказа газ от ЕС
Най-евтина е земеделската земя в югозападната част на страната, докато в североизточната поскъпването продължава от години и средните цени са над 1400 лева за декар.
„По-малък брой сделки се сключват, но за по-ценни парчета. Това движи и средната цена нагоре, защото когато един земеделски производител има дупка в блока, който е негов, и може да закупи тази дупка, той е склонен да плати по-висока цена за нея”, коментира анализаторът Николай Вълканов.
Прогнозите са, че в района на Варна, Добрич и Бургас поскъпването ще продължи, защото земята е плодородна и близо до пристанища. Увеличение може да има и там, където ще се развиват инфруструктурни проекти, като магистралите „Хемус” и „Струма”.
Още: Обрат с цената на петрола заради курса на долара
Още: Колко заплати са ни нужни, за да си купим жилище?
„Заради нуждата да се развие някаква инфраструктура около тази магистрала, защото например ще трябва да има крайпътни заведения, бензиностанции, т.е. алтернативната стойност на тази земя започва да се покачва”, допълни Вълканов, цитиран от бтв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Основните храни поскъпнаха: За какво ще плащаме повече през 2025 година?
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
В Северозападна България не се очаква поскъпване, тъй като инфраструктурно районът изостава, липсва работна ръка, а и земеделската продукция трудно се опазва от набезите на крадците.