Според заложеното в проектобюджета за 2018 г., всеки българин ще трябва да даде по 5537 лв. за попълване на държавната хазна. Това сочат изчисленията на Института за пазарна икономика, представени заедно с традиционния алтернативен бюджет.
Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп
Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)
Оказва се, че между 40 и 50% от парите, които изкарва един работещ човек у нас, се връщат в държавата.
Най-висока е сметката за пенсии и осигуровки - 1 841 лв. Сумата за благоустройство и околна среда е 329 лв., за транспорт, съобщения и селско стопанство - 834 лв., култура и спорт - 93 лв., лихвите по стари дългове - 102 лв. В сметката се включва и вноската към ЕС - 160 лв.
Разходите за администрация са в размер на 348 лв. Близо двойно повече плаща човек за отбрана и сигурност - 627 лв. Разходите за образование са в размер на 541 лв., а за здравеопазване - 663 лв.
Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание
Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ
В представената разходна бележка старите дългове набъбват до 3 309 лв. на човек.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Алтернативен бюджет
Според специалистите от ИПИ няма икономическо обяснение защо в Бюджет 2018 за пореден път е заложен дефицит, а не излишък. Това противоречи на на логиката за водене на устойчива икономика и на препоръките на ЕК – излишъци при растеж на икономиката и дефицити при спад.
Още: Forbes обяви кой е най-младият милиардер в света
Още: Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп
„При кризата слушахме, че не е време за реформи, миналата година пък имаше политическа несигурност. Но вече няма оправдание за бюджет без заложен излишък. Рецесия рано или късно отново ще има, не може да се предвиди кога ще е. Страната трябва да има буфер, който да ѝ даде сигурност, ако нещо се случи“, заяви икономистът Калоян Стайков.
В своя алтернативен бюджет Институтът предлага намаляване на данъците и разходите, в администрацията – отпускане на средства на принципа „пари срещу реформи“.
Какво още предлагат от ИПИ и какви ефекти биха имали мерките им прочетете в Expert.bg.