Сивият сектор на пазара на горива у нас е около 30%, което ни поставя на челно място в Европа в тази печална класация.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Това заяви Валентин Златев, председател на Българската петролна и газова асоциация /БПГА/ по време на откриването на първата национална годишна конференция на организацията.
Сред участниците е и Огнян Златев, ръководител на представителството на ЕК в България, както и представители на институции, гости и експерти. На форума ще бъдат представени добрите практики и препоръки в борбата със сивия сектор в отрасъл „течни горива”, оценка на бизнес средата и мерки за контрол и изсветляване на сектора.
Вчера обсъждахме на среща на асоциациите от петролната индустрия на страните от Централна и Източна Европа проблемите и общите тенденции в този сектор, продължи Златев. Успяхме да сверим часовниците си по най-важните въпроси. Днес ще фокусираме внимание върху особеностите и спецификите на българския пазар, каза той, цитиран от БГНЕС.
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
БПГА се бори за добра бизнес среда в услуга на нашите клиенти и партньори за развитие на българската икономика, подчерта Златев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Кои са основните предизвикателства пред бранша и как можем да подобрим бизнес средата в България? Поставяме фокус върху сивия сектор на пазара на горива и как можем да се справим с нелоялната конкуренция", посочи Златев. Амбицията ни е не само да изброим проблемите, на да търсим и решения, каза той.
"Изсветляването на сектора у нас е от съществено значение за държавата и данъкоплатците, защото ще доведе до повече приходи. Наблюдаваме контрабанда на горива, избягване на данъчно облагане, ДДС схеми, продажба на некачествено гориво с неясен проблемите- това са проблемите. В държава като нашата с най-ниските доходи в ЕС подобни практики намират благодатна почва, но само с ефективни решения можем да вървим напред", подчерта Златев. Държавните институции могат да разчитат на нас като коректен партньор, заяви той.
"Как можем да разрешим проблемите в сектора? На днешния форум ще очертаем мерки за борба със сивия сектор, БПГА представя собствен анализ по проблема и ще предложим своите решения", посочи той.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Борбата със сивата икономика и укриването на данъци заема особено място в годишния доклад на ЕК, заяви в приветствието си и Огнян Златев, ръководител на представителството на ЕК у нас. Една от препоръките за България винаги е свързана с нуждата от преодоляване на сивия сектор и укриването на данъците, каза той. Делът на сивия сектор в България е 30%, особено висок, което прави борбата с него важна за институциите в България, отчита ЕК.
През последните 3 години приходите от горива заемат 45-46% от общия дял, събиран в държавата, заяви Розалия Димитрова, директор на Агенция „Митници”.
Митническата администрация държи на активния диалог с легалния бизнес, защото гледа на него като партньор, каза тя. Такава е БПГА и този диалог продължава за разрешаване на проблемите в енергийния сектор, подчерта Димитрова.
За мен днешната инициатива е добра и целите, които си поставям са чрез дебат да формираме мерките и стратегията, за да преборим сивия сектор в горивата, каза Бойко Атанасов, директор на НАП. "Ние трябва да умеем да комуникираме и да поемем лична отговорност в ангажиментите, с които ни е натоварило обществото. НАП отговаря за това да се спазва фискалната дисциплина и данъчното законодателство - ние сме представители на държавата и трябва да защитаваме нейните интереси", отбеляза Атанасов. Ние не можем да бъдем коректив в отношенията на пазара, нашата задача е друга, продължи той.
"Целта ни е изсветляване на бизнеса. Но защо нещата не се получава - мисля, че отговорът е, защото говорим на различни езици. Крайно време е да започнем да говорим с езика на фактите и да бъдем в симбиоза в тази борба", потвърди Атанасов. Трябва да имаме волята да предприемем необходимите действия, изрази надежда ръководителят на НАП.