Глобален център за сътрудничество Европейски съюз-Китай ще бъде отворен в София. За това се договориха ръководителите на 16 страни от Централна и Източна Европа и Китай на годишната среща във формат 16+1 в Хърватия.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Центърът ще предоставя експертиза на китайски и европейски фирми, които искат да правят бизнес в ЕС и Китай, предаде БНТ.
На срещата бяха постигнати над 30 споразумения за общо 1 милиард евро, както и 600 договора между европейски и китайски компании. Сърбия, Румъния и Хърватия подписаха договори с Китай за над 700 млн. евро в рамките на инициатива "Един пояс, един път", известна като "Новия път на коприната".
Форумът ще се запомни и с това, че тази година Гърция се присъедини и форматът от 16 се променя на 17+1.
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
София и Пекин се споразумяха и за изграждане на логистичен център край Варна, както и за увеличаване на износа на земеделска продукция. В 15 града на Китай ще заработят изнесени визови центрове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че позицията на българското правителство е не само да привлича китайски инвестиции, които са наемни средства под лихва, а да привлича китайски компании, които да основават смесени дружества с български фирми и да остават да оперират на българския пазар.
А след среща между Борисов и румънския премиер Виорика Данчила стана ясно, че до 10 дни ще бъдат направени първите копки на стоежа на моста Зимниче-Свищов.
България успя да договори още увеличаване на квотите земеделска и селскостопанска продукция, която ще изнасяме към Китай, а заедно с Гърция ще основаваме смесени дружества, които да се опитат да изградят железопътния коридор от Солун през Бургас и Варна до Букурещ.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия