Премиерът Бойко Борисов на България, президентите на Русия -Владимир Путин, на Турция - Реджеп Ердоган и на Сърбия -Александър Вучич, участваха в церемонията по пускането на първото трасе на газопровода "Турски поток".
Още: 19 жертвите на алкохолно натравяне в Истанбул
Премиерът Бойко Борисов разговаря с Владимир Путин, като заяви, че руският президент вероятно не е разбрал, но страната ни не закъснява в изграждането на своята част от газовата връзка. Борисов представи пред Путин точно колко километра тръби са положени.
Българският премиер отбеляза пред руския държавен глава напредъка по реализацията на проекта „Балкански поток“. Премиерът Борисов изтъкна пред Путин свършената работа по участъците от разширението на газопреносната инфраструктура от българо-турската граница до българо-сръбската.
Министър-председателят Бойко Борисов посочи пред руския президент, че компании от Саудитска Арабия, Италия и Турция работят по трасето на строящата се газопреносна инфраструктура у нас.
Още: Истанбулската адвокатска колегия е обвинена в "терористична пропаганда" в подкрепа на ПКК
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
"Поздравих президентите Путин, Ердоган и Вучич преди началото на церемонията по официалното откриването на газопровода „Турски поток“. Това написа в профила си във Facebook Бойко Борисов. За разговора си с Александър Вучич премиерът написа: "Реализацията на проекта „Балкански поток“ ще осигури възможност за доставки на природен газ от различни източници на конкурентни цени както за България, така и за съседните страни и за региона на Югоизточна Европа. Президентът Вучич също потвърди, че сърбите ще наричат проекта „Балкански поток“. Това са нашите газоразпределителни мрежи. България има газов хъб, Сърбия има и ние си обменяме газ в двете посоки. Правим диверсификация за следващите 20-30-50-години. Строим и АМ „Европа“, като единият лот ще е готов до лятото, а по другия също текат процедурите".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Въвеждането в експлоатация на газопровода „Турски поток“ ще допринесе за енергийната сигурност на Турция и Европа, заяви по време на церемонията министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Фатих Дьонмез.
"Показахме на всички, че нищо не може да застане пред политическата воля. Проектът беше завършен много по-рано от планираното. Гордеем се с резултата от тази работа. Това е стратегически проект, който ще допринесе за енергийната сигурност на Турция и Европа, за подобряване на живота на милиони хора", каза турският министър.Той нарече "Турски поток" един от най-важните проекти, който ще позволи да се избегнат рисковете от транспортирането на газ.
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Проектът "Турски поток" включва изграждането на газопровод, състоящ се от две линии с капацитет 15,75 милиарда кубически метра всяка. Първият е предназначен за доставка на руски газ за турските потребители, вторият е за доставка на страни от Южна и Югоизточна Европа.
"Турски поток" е с дължина 180 км. Морската част е с дължина 910 км. Газът се подава от компресорната станция от руския град Анапа до Къйъкьой, където тръбите излизат на турския бряг. Капацитетът му е 15,75 милиарда кубически метра годишно. Същият капацитет е предвиден и за второто трасе - „Балкански поток“, който ще минава през България към Сърбия до Централна Европа. Очаква се то да бъде завършено до края на месец май.
През "Турски поток" България ще получава природен газ от Русия през Турция и няма да използва пътищата за доставка през Украйна и Румъния. Постигнато е споразумение с руския концерн “Газпром” и в бъдеще руският газ ще бъде доставян до газов хъб на границата с Турция. Това ще спести на България транзитни такси в размер на 35 милиона евро годишно, които до този момент държавата е плащала на Румъния. По този начин цената на газа в България би могла да се понижи с 5 процента. Според плановете, газопроводът ще доставя около 2,9 милиарда кубически метра газ годишно в България, което ще покрива почти изцяло нуждите на страната.