Министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви, че данъците на старите коли трябва да се вдигнат, защото е време да започнем да се учим да мислим екологично.
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
"Не трябва да противопоставяме финансовото състояние на хората със здравето на хората, трябва да си даваме сметка, че наличието на екологията е нещо, за което трябва да се мисли. Данъкът не е много по-тежък, те по принцип данъците са много ниски в момента, не се увеличават съществено, а с много малко", аргументира се Димов при Емил Кошлуков по БНТ.
Същевременно обаче екоминистърът зае доста по-различна позиция, когато стана въпрос за ТЕЦ "Марица Изток 2". Той обяви, че индустриалното замърсяване било доста по-малко от транспортното (7-8% срещу 40%), а освен това хората не можели да живеят само с чиста околна среда - трябвало да има баланс между икономика и екология, иначе пак хората страдали, по-точно работата им. И хвърли отново съмнение върху климатичните промени, като даде пример с Доналд Тръмп, който се отказа от Парижкото споразумение за климата, както и с новия бразилски президент Жаир Болсонаро, който си спечели прякора "южноамериканския Доналд Тръмп" и който искал да вади Бразилия от Парижкото споразумение. Според Димов тези два примера показват, че светът почва да се замисля и осъзнава относно климатичните промени.
Припомняме, че Димов отдавна застъпва позицията, че "глобалното затопляне е огромен бизнес със страха", но когато стана екоминистър заяви, че като министър на околната среда и водите ще изпълнявам ангажиментите, които България е приела относно климатичните промени в рамките на ЕС и международната общност. Преди две седмици обаче, в стенограмата от редовното заседание на Министерския съвет стана ясно, че Димов вече не иска само да се съобразява, а да кове активно позиции - срещу по-високите екологични стандарти на ЕС и амбициите да се намаляват още повече въглеродните емисии, като тогава обяви, че България трябва да се противопостави на тези европейски амбиции.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Министърът добави, че ще се въвеждат изисквания за качеството на твърдите горива и ще се оказва контрол за това дървата да се секат през пролетта - идея, към която Кошлуков се усъмни, понеже няма как хората да бъдат контролирани за подобно нещо. Екоминистърът уточни, че това ще касае предимно големите градове "Всеки вносител на твърди горива трябва да има сертификат от европейска лаборатория, държавната агенция ще проверява по сертификати и ще прави анализи. Тези въглища би трябвало да се конфискуват в полза на държавата и да се ползват в ТЕЦ-овете, където имат пречиствателни устройства", допълни Димов.